NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

ADANA LEZZET FESTİVALİ

06 Ekim 2017, Cuma  : İZMİR–ADANA

Sabah saat 05:30'da Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Sun Express HY kontuarında buluşma. 07:00'de Adana’ya hareket ve 08:25'te varış. Adana’ya varış ve bizi bekleyen aracımıza binerek muhteşem bir mimari eser olan Varda (Alman) Köprüsü ziyaretimizle bugünkü turumuza başlıyoruz. Sabah kahvaltımızı Karaisalı Belediyesi'nin turizm amaçlı hazırlamış olduğu bungolo tarzı ahşap evlerden yapılmış doğa ile iç içe bir mekanda, Türkiye’nin en büyük Lezzet Festivali Adana’ya özgü meşhur Adana kahvaltı çeşitleri ile günümüze başlıyoruz. İlk defa Adana’ya gelecekler için alternatif kahvaltı çeşitleri içerisinde baklava hamurundan yapılan enfes börekler, kuzu ciğeri, çeşitli tostlar veya serpme kahvaltı alternatifleri bulunuyor. Kahvaltı sonrası muhteşem bir doğa güzelliği  içerisinde yer alan Kapıkaya Kanyonu'nda yapacağımız kısa doğa yürüyüşü ve James Bond filmine konu olan Varda Köprüsü'nde panoramik fotoğraf için serbest zaman ve dinlenme. Dünya tarihinin önemli duraklarından biri olan Tarsus’a geçiyoruz. Tarsus’ta hem tarih hem de inanç turizmi açısından dünya çapında meşhur olan mekanları aynı gün içinde tek tek dolaşıyoruz. Eshab-ı Kehf Mağarası, Ulu Cami, Makam-ı Danyal Cami, Eski Cami (Kilise Camisi) , Aziz Paul Kilisesi, Bilal-i Habeş Mescidi, Kleopatra Kapısı, Onur (Özgürlük) Yazıtı, Şemsiyeli Sokak, Antik Yol,  Donuktaş (Roma Tapınağı), Bac Köprüsü (Jüstinyen Köprüsü), Aziz Paul Kuyusu, Şelale ve Roma Mezarları, Kubad Paşa Medresesi , Altından Geçme (Roma Hamamı), Şahmeran Hamamı (Eski Hamam), Kırk Kaşık Bedesteni (Beyaz Çarşı), Tarihi Tarsus evleri gezilecektir. Tarsus’ta gezerken aynı zamanda Kırkkaşık Bedesteni'nde o güne has hazırlanmış olan pilavı yiyiyor, kaynar içiyor ve gün boyunca şehre serpiştirilmiş lezzet duraklarının birinden diğerine gidiyoruz. Humus, Tarsusi kahve, Tarsus kebabı, ciğer, pirzola, kaşarlı et kavurma, fındık lahmacun, tantuni, cezerye, şeker sucuğu, yayla bandırması, Tarsus çöreği, kaynar, Kleopatra İksiri, mamül, kerebiç, Tarsusi kabak tatlısı, karakuş tatlısı, şalgam, bici bici, karsambaç, sarı burma, boyan, limonata, limonlu dondurma vb. tadabileceğimiz alternatifleriniz olacak. Tarsus gezimizn sonunda Adana’ya dönüş yolunda Gramafon Müzesi'ne uğrayıp, taş plaktan çalınan nostaljik sanat müziği eşliğinde gramofon, radyo ve eski müzik aletlerinin sergilendiği özel bir kolleksiyonu geziyoruz.
Akşam yemeğinde ise enfes Adana mutfağı bizi bekliyor. Adana’da yemek yemek diğer bir çok ilde olduğu gibi sadece gündüz saatleri ile sınırlı değil. Tüm gece de hemen hemen aynı lezzetleri bulmanız mümkün. Tabii ilavelerle. Adana’da 24 saat açık olan onlarca mekana akşam 8’den sonra yeni sokak lezzetçileri ekleniyor. Şirdancılar, mumbarcılar, kokoreççiler ve börekçiler ile Adana sokakları tüm gece lezzet kokuyor.

07.Ekim 2017, Cumartesi : ADANA

Bugün enfes kahvaltı çeşitleri ile güne başlıyoruz.  Kahvaltı sonrasında ise Adana’nın önemli mekanlarını gezmeye başlıyacağız. Taşköprü ve Seyhan Nehri, Tarihi Kız Lisesi Binası, Adana Sinema Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Sabancı Merkez Camii, Tepebağ (Höyük) Mahallesi, Yeşil Mescid, Ağca Mescid, Ulu Camii, Ziya Paşa Parkı, Ramazanoğlu Konağı ve Medresesi, Saat Kulesi, Eski Bedesten ve Kazancılar Çarşısı, Yağ Camii, Bebekli Kilise, Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi, Olgunlaşma Enstitüsü Müzesi, Merkez ve Atatürk Parkları, Aşk ve Sadakat Köprüsü, Adana Tren Garı, Çoban Dede Türbesi, Dilberler Sekisi, Gondol Gezisi, Balık Replika Müzesi gezeceğimiz yerler arasında. Tarihi ve turistik mekanları dolaşırken festival için hazırlanmış olan aplikasyonun ve haritaların yardımı ile cezerye, lokum, halka tatlı, tulumba, şamtatlı tadıyor, muzlu süt, şalgam, aşlama ve taze sıkılmış meyve sularından içiyor ve sokak lezzetlerinden bici bici yiyiyoruz. Şehir turundan sonra Türkiye gastronomisinin gelmiş geçmiş en büyük şovuna ev sahipliği yapacak olan Aqua Land’e geçiyoruz. Kebapçılar, börekçiler, yöresel yemekçiler, tatlıcılar, şirdancılar, şalgamcılar, hamburgerciler, kaburgacılar, ciğerciler, bici biciciler, aşlamacılar, pizzacılar, cezeryeciler, suşiciler, portakalcılar ve daha neler neler...100’den fazla Adana lezzeti tek bir alanda. Bir lezzet noktasından diğerine koşarken festival alanında da tam bir şenlik havası yaşanacak. Sahnede değerli sanatçılar müzik yaparken bir diğer alanda da yerli ve yabancı ünlü şefler gastro şovlar sergileyecek. Zırhta et kıyması, çekme Adana kebap yapma, kebap saplama, halka tatlı dökme gibi gastro şovların yanında Adanalı yerel halk arasında da yarışmalar düzenlenecek. 
* 3 Kuşak Adana Mutfağı Yarışması
* Karpuz Süsleme Yarışması
* İnovatif Adana Lezzetleri Yarışması
* Karpuz Yeme Yarışması
* En Fazla Dürüm Yeme Yarışması
* İnovatif Adana Lezzetleri Yarışması 
Festival alanında yediklerimizi sindirmek için dolaşırken Adanalı geleneksel el sanatçılarını seyredeceğiz. Bir yanda pirincin üstüne yazı yazan sanatçılar diğer yanda pamuktan ip eğiren köylü teyzeler; bir taraftan biberden pul biber çekenler, diğer taraftan domatesten salça yapanlar. Kısacası festival alanında sadece damaklarımız bayram etmeyecek, aynı zamanda Adana’nın kültürel dokusunu oluşturan bir çok değer de konuklar için sergilenecek. Hem damağa hem de göze hitap eden onlarca etkinliğin ardından saat 18:00’den sonra yönümüzü Turgut Özal Bulvarı’na çevireceğiz. Bulvar boyunca akşam yemeği alınabilecek lezzet noktalarını gezerken aynı zamanda yürüme alanında Adanalı gösteri sanatçıları hünerlerini sergileyecekler. Gençler gitarla müzik yaparken, ressamlar konukların portrelerini çizecek, palyaçolar çocukları eğlendirirken geleneksel el sanatçıları da dünya çapındaki eserlerini bizlere gösterecekler. Bulvardaki bir çok mekan da aynı zamanda Cuma-Cumartesi ve Pazar akşamları festivale özgü müzikli eğlenceler gerçekleştirilecek.   

Adana Lezzet Festivali günlerinde aynı zamanda Adana lezzetlerinin nasıl hazırlandığını gösteren bir çok atölye çalışması ve gastro şovlar da mevcut.  Şehrin farklı yerlerine dağıtılmış ve önceden rezervasyon yaptırılarak katılınabilecek olan bu atölye ve şovlar sayesinde konuklar enfes Adana mutfağının içine de girebilileceler. Zamanımızın el verdiği ölçüde bu şovlara katılıyoruz. Atölye ve şov alternatiflerinde neler mi var ? Adana Kebap Yapım Atölyesi, Adana Ev Yemekleri Atölyesi, Sokak Lezzetleri Atölyesi vb. Atölye ve şovlar esnasında yemeklerimizi de zaten yiyiyoruz. Ama yetmeyenlere veya daha fazlasını isteyenlere 3 gün boyunca Adana adeta bir açık büfe yemek cenneti. Adana’nın çeşitli yerlerine bulunan restoranlar da neler yok ki?  
Adana kebabı ve çeşitleri, ciğer, kaburga, güveç, şirdan, mumbar, kokoreç, kelle paça, yöresel Adana yemekleri, analı kızlı, yüksük çorbası, Adana usulü hamburger ve çeşitleri, ütü tost ve çeşitleri, incik, et tava, steak ve et çeşitleri, Adana böreği, lahmacun, pide, içli köfte, mantı, döner, sıkma, dolma ve sarma çeşitleri, halka tatlı, karakuş, sarma kadayıf, katmer, baklava çeşitleri, künefe, taş ve kaymaklı kadayıf, Şam tatlı, turunç reçelli ve kavunlu dondurma, portakallı lokum ve çeşitleri, cezerye, bici bici, karpuz, portakal, limon vb., şalgam, aşlama, muzlu süt, gül içeceği, portakal, çilek, nar, vişne ve doğal meyve suları vb.

08 Ekim 2017, Pazar : ADANA–İZMİR

Konukların isteğine göre Pazar gününün tümünü de festival alanında geçirebilir yada farklı türde aktiviteler ile Adana ve çevresini deneyimleyebiliriz. En dikkat çekecek aktivitelerden birisi de bereketli Çukurova topraklarında hasat turizmi yapmak olacaktır. Konuklar ağaçtan mandaline koparabilecek, dalından pamuk toplama heyacanı yaşayabileceklerdir. Kendi topladıkları pamuğu çırçır fabrikasına götürüp nasıl işlendiğini birebir gözlemleyeceklerdir. Adana’nın ilçelerindeki diğer güzellikleri keşfetmek isteyenler Kozan’a gidebileceklerdir. Kozan güzergahına gidecek konuklar, Şehir merkezinde Arıkan Konağı’nı, Hoş Kadem Camii'ni, Kent Müzesi'ni, tarihi köprüyü, evleri ve dükkanları, Kozan Kalesi ile manastırı ziyaret edecekler. Yemekte de  isteyenler şehir içindeki ciğerciler de enfes ciğer yiyebilir, isteyenler ise şırıl şırıl suların aktığı Dağılcak mesire alanında saç tava ve doğal ürünlerden oluşan menüyü tadabilirler. Havalimanına transfer. İzmir’e uçuş ve proğramımızın sonu. 

Bu Turun Tarihleri

06-08 Ekim 2018, 2 Gece 3 Gün

Ücret Bilgileri

FİYATA DAHİL HİZMETLERİMİZ

 • İzmir / Adana / İzmir arası Sun Expres HY ile ekonomi sınıfı uçak bilet bedeli, 
 • Araçla yapılacak olan ve programda belirtilen tüm ulaşım hizmetleri
 • Programdaki  şehir turları ve çevre gezileri
 • Adana’da 4* Hotelde 2 gece konaklama   
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 2 )
 • Festival katılım ücreti ( 1 gün )
 • Tursab seyahat güvence paketi
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Öğle ve akşam  yemekleri
 • Yemeklerde alınan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Otellerde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Kişisel harcamalar

Önemli Notlar

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Yolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Havayolunun yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 •  
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 20 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.
 • Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyit ediniz.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.
YUKARI