NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

ANADOLU'NUN AZ BİLİNEN ZENGİNLİKLERİ

ORTA ANADOLU TURU / Rehber Engin Pişkin ile

1.Gün: İZMİR  – SİVAS – DİVRİĞİ – KEMALİYE ( EĞİN )

Sabah saat 05.00'da İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar Pegasus kontuarında buluşma. 06:30 uçağı ile Sivas’a hareket. Saat 08:40 da Sivas’a varış özel aracımıza yerleşme. Alınacak sabah kahvaltısı (ekstra) sonrasında şehir turu: Sivas’ta Selçuklu ve Osmanlı Dönemi mimari eserlerini ( Gök Medrese – Çifte Minareli Medrese ) ve Etnografya Müzesi'ni geziyoruz. Atatürk’ün Sivas Kongresi'ni yaptığı ve günümüzde müze olarak kullanılan binanın gezilmesi ve gerekli bilgilerin verilmesinden sonra Kangal üzerinden Balıklı Kaplıca hakkında bilgi alıyoruz. Daha sonra Divriği’ye yöneliyoruz. UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİ’nde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifa’yı gezip; Divriği Kalesi, Divriği Konaklar ve taş evleri göreceğiz. Bugünkü son durağımız ismi Eğin iken Mustafa Kemal Atatürk’e atfen Kemaliye olarak değiştirilen, Çevre ve Kültür Değerlendirme ve Tanıtma Vakfı tarafından özgün mimarisi ve dokusuyla UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİ’ne aday gösterilen Kemaliye. Divriği'den Kemaliye‘ye giden yol üzerinde Karanlık Kanyon’dan yani dünyanın 2. büyük kanyonundan geçeceksiniz. Bu kanyonun ülkemizde olduğunu biliyor muydunuz? Kemaliye halkı yaklaşık 130 yıl boyunca taşı oyarak 2002 yılında tamamlayabilmişlerdir. Kanyona paralel bir şekilde uzanan, çevre ilçelerle koylere ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştıran insan emeğinin bir harikası Karanlık Kanyon ve Taşyolu, görkemli güzelliği ile, sizleri bekliyor. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. 

2.Gün : KEMALİYE ( EĞİN ) – MANİ YOLU KARANLIK KANYON TEKNE TURU - DOĞA VE TARİH MÜZESİ – KÜLTÜR MİRASI APÇAĞA KÖYÜ – BEBİK KAHVESİ – KEMALİYE

Otelimizde edeceğimiz sabah kahvaltısı sonrasında Kemaliye’yi dolaşmaya başlıyoruz. Tarihi Kemaliye sokaklarında bölgeye özgü evlerin arasında yapacağımız zamana yolculuk sonrasında dinlenmek üzere Lökhane’de Bebik kahvelerimizi yudumluyoruz. Zincirli Kaya, Tarihi Taş Dibi Camii, Seytali Parkı, Medrese, Değirmen ve Tübitak tarafından desteklenen Doğa Tarih Müzesi'ni geziyoruz. Nihayet  Mani Yolundayız. “Eğin'in erkekleri iş imkanı kısıtlı olduğu için çalışmaya büyük şehirlere gider, hanımları da uzun yıllar yalnız kalır, bu yalnızlık zamanlarında özlemlerini manilere dökmüş ve mani yolunun yapılmasında başrol oynamışlardır.” Öğle yemeğimiz, Kültür Bakanlığı tarafından, tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen Apçağa Köyü'nde. Köy evinde yöresel ürünlerden oluşan menü şeklinde alabiliriz. Kemaliye‘den Divriği'ye giden yol üzerinde bulunan Karanlık Kanyon dünyanın sayılı büyük kanyonlarından. Bu kanyonun ülkemizde olduğunu biliyor muydunuz? Kemaliye’nin Taşyolu...Kemaliye halkı yaklaşık 130 yıl boyunca taşı oyarak 2002 yılında kanyona paralel bir şekilde uzanan, çevre ilçelerle köylere ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştıran insan emeğinin bir harikasi Taşyol... Son durağımız, Kemaliye’nin son fotoğraflarını çekmek ve inanılmaz bir azimle yapılan Kayabaşı'nda 85 basamakla çıkılan Bekir Taştan Evi olacak. Yöresel el ürünlerinin zengin olduğu Kemaliye’de alışveriş için serbest zaman. Otelimize dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

3.Gün : KEMALİYE – OCAK KÖYÜ – ARAPGİR – DARENDE – MALATYA

Sabah kahvaltısı sonrası belirlenen saatte otelden ayrılış. Ocak Köyü'ne doğru yol alıyoruz. Yol güzergahımızda, efsane valimiz Recep Yazıcıoğlu’nun örnek mücadelesi ile yapılan ve Ayşe Kulin’in Köprü kitabına ve filme konu olan Yazıcıoğlu köprüsünün hikayesini yerinde dinleyeceğiz. Ocak Köyü’nde Alevi kültürünün yansımalarını görecek ve bilgi alacağız. Ocak köyü önceleri "Şeyhler Köyü" adı ile tanınırmış. Köyün kurucusunun manevi dünyasına candan bağlı olanlar Ocak Köyü adı yerine, genelde "Hıdır Abdal Sultan Ocağı" ismini kullanırlar. Köyde bulunan "Hıdır Abdal Sultan Türbesi" bu köye manevi yönden ayrı bir önem kazandırmıştır. Bu türbe ve çevresindeki külliye, köyün sosyal ve kültürel yönden gelişmişliğinin güzel bir örneğidir. Ocak Köyü Özel Müzesi köy halkından Mustafa Gürer'in şahsî girişim ve katkılarıyla kurulmuştur. 07.02.1996 tarihinde özel müze statüsüne kavuşmuştur. Yöredeki etnografik nitelikli eserlerin korunması ve gelecek kuşaklara tanıtımının yapılması amaçlanmıştır. Bu müze Kültür Bakanlığı'nın denetiminde Erzincan'da kurulmuş tek özel müzedir. Türkiye’nin ilk köy müzesi, Ali Gürer Müzesi'ni görecek, cem evinde Alevilik hakkında söyleşi yapacak, çaylarımızı içtikten sonra müzesi ve eski konakları ile önem taşıyan Arapgir’e hareket. Müzesi ve eski konakları ile önem taşıyan Arapgir’de; Millethen, Mir Liva Ahmet Paşa Camii ve tarihi konakları gezimizi yapıyoruz. Öğle yemeğimizde sizlere Arapgir yöresel lezzetleri sunulacak. Otuz yapraklı gül şehri olarak anılan bir tarih ve kültür şehri olan Darende’ye hareket. Darende’de, özellikle, Zaviye Mahallesi'nde bulunan birçok tarihi eseri  panaromik olarak gezeceğiz. Zengibar Kalesi, Hüseyin Paşa Hamamı, Eski Çarşı (Bedesten), Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) Camii ve Külliyesi, füzeyi andıran minaresiyle ünlü Abdurrahman Erzincani Camii, Balaban Evleri, Tohma Çayı üzerinde bulunan tarihi taş köprüleri ve Kudret Hamamı'nı sayabiliriz. Son olarak, görenlerin hayranlıklarını gizleyemedikleri ünlü Günpınar Şelalesi’ni geziyoruz. Malatya’da bulunan otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

4.Gün : MALATYA – BATTALGAZİ – HARPUT – ELAZIĞ  

Sabah kahvaltısı sonrası belirlenen saatte otelden ayrılış. Malatya’nın önceki merkezi olan Battalgazi ilçesinde Selçuklu döneminden kalan eserleri; Kömürhan Köprüsü ve Aslantepe Höyüğü’nü Hasan Basri ve Zeynal Abidin'in türbesini ziyaret ediyoruz. Ulu Camii, kervansarayalar, surlar ve Elvan Hamamı’nı geziyoruz. Malatya Kanal boyu, Saat Kulesi, Etnografya Müzesi, Yusuf Paşa Camii, tarihi Malatya sokaklarını ve konakları gezip, Şire pazarı ve Kaysı pazarında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Harput’a hareket ediyoruz. 4000 Yıllık Tarihe sahip Harput, birçok medeniyete ev sahipliği yapması ile önemlidir. Harput Kalesi, Ulu Cami, Sara Hatun Camii,  Arap Baba Türbesi, İmam Efendi, Ahi Musa Mescidi, Kurşunlu Camii, Cimşit Hamamı, Dabakhane, Meryem Ana Kilisesi, tarihi Harput evleri göreceğimiz yerler arasında. Evliyalar diyarı olan Harput’tan ayrılıyor ve Elazığ şehir merkezine geliyoruz. Rehberimiz, Elazığ şehir turumuzu panoramik olarak yapacak ve kentin sosyal, kültürel ve ekonomik durumuyla ilgili bilgiler verecektir. Otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5.Gün: ELAZIĞ – İZMİR

Sabah kahvaltısı sonrası belirlenen saatte otelden ayrılış. Alışveriş için serbest zaman sonrasında Elazığ Havalimanı'na transfer. Pegasus Havayolları ile 14:20'de İzmir’e hareket. Saat 16:30'de İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

05-09 Mayıs 2018, 4 Gece 5 Gün 

26 / 30 Nisan 2018, 4 Gece 5 Gün

29 Eylül - 03 Ekim 2018 4 Gece 5 Gün

Ücret Bilgileri

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Programda belirtilen tüm ulaşım hizmetleri, şehir ve çevre turları  
 • Kemaliye’de Bozkurt Otel’de / Yeşil Eğin Otel’de v.b. 2 gece konaklama 
 • Elazığ’da Ramada Hotel’de v.b. 1 gece konaklama
 • Malatya‘da Ramada Plaza Hotel’de v.b. 1 gece konaklama 
 • Otellerde alınacak olan sabah kahvaltıları ( 4 )
 • Otellerde alınacak akşam yemekleri ( 4 )       
 • Tursab seyahat güvence paketi
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti
 • İkramlar

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İzmir – Sivas & Elazığ – İzmir Pegasus H.Y. uçak bilet bedeli 
 • Karanlık Kanyonda tekne turu
 • Otellerde yapılacak olan ekstra harcamalar
 • Öğle yemekleri ve yemeklerde alınan tüm içecekler
 • Müze-Ören yeri ve Milli Park giriş ücretleri

 

Önemli Notlar

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Pegasus Havayolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Uçak yerlerimiz grup olarak 22 kişi ile sınırlıdır. Yerlerimiz dolduğunda sistem üzerinden bilet kesilir ve ücret farkı yolcuya yansıtılır.
 • Havayolunun yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için 22 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikayetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
YUKARI