NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

BAŞTAN BAŞA FAS

20 Kişilik Kontenjanla

1.Gün : İZMİR  /  İSTANBUL  /  CASABLANCA / RABAT / TANCA

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda İç hatlar terminalinde 05.30’da buluşma. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından TK 2309 sefer sayılı uçuşu ile 07.00’da İstanbul’a hareket ve 08.20’da varış. Ardından TK 0617 sefer sayılı uçuş ile saat 11.00’de Casablanca’ya hareket ve yerel saat ile 13.05’de Casablanca Havalimanı'na varış. Aracımıza transfer ve yerel rehberimiz tarafından karşılanma. Fas’ın idari başkenti ve Krallığın merkezi olan barış ve yeşillik simgesi Rabat’a hareket. Rabat’ta Kraliyet Sarayı ( Dışardan- Zaman zaman bahçesine girme izni verilebiliyor ), Oudaya Bahçesi & Kasbah, Mohamed V Mozolesi ve 12. yüzyılda inşa edilmiş olan Hassan Kulesi’ni ziyaret ediyoruz. Rabat şehir turunun ardından Atlas Okyanusu ve Akdeniz'in buluştuğu Cebelitarık boğazı kıyısında kurulmuş olan Tanca'ya varış. Akşam yemeği ve konaklama Tanca'da.

2 Gün : TANCA  / CEBELİTARIK /   CHEFCHAOUEN

Kahvaltının ardından Cebelitarık boğazı kıyısında kurulmuş olan Tanca'da yapacağımız gezimizde; ilk olarak Cape Spartel deniz fenerine giderek Atlas Okyanusu ile Akdeniz'in birleştiği noktayı, Tanca'nın eski yerleşim alanı olan Medine bölgesini, Kasbah ve Medine’de, bu mistik şehrin en eski ve en egzotik bölgesinde, Gran Socco, Petit Socco, 1821’de kurulan Eski Amerikan Sefareti (Amerika Birleşik Devletler’ine ait okyanus ötesindeki ilk ulusal kara parçası), Mendoubia binası ve bahçelerini geziyoruz. Tanca’nın kahve kültürünü Café de Paris’te mola vererek deneyimliyoruz. Tanca sakinlerinin uğrak yeri olan bu kafe, Paul Bowles ve diğer ünlü simaların favorisi olarak bilinmektedir. Yolculuğumuza Chefchaouen’le devam ediyoruz. Akdeniz ve İberya yarımadasına gelmeden önceki son dağlık alan olan bu bölge, Rif’in en güzel şehirlerinden biri olarak anılmaktadır.  Medine Chefchaouen’ı gölgeli yolları, kireç turkuaz kapılı beyaz badanalı evleri, ince işlenmiş demirden pencereleri ve kiremitten damlarıyla bilinmektedir. Pazar yerleri, hasır şapkaları ve geleneksel kıyafetleri içinde yürüyen bölge sakinleriyle doludur. Otelimize check in yaptıktan sonra şehri geziyor, ardından akşam yemeğimizi otelimizde alıyoruz. 

3. Gün : CHEFCHAOUEN /  MEKNES / FEZ

Kahvaltının ardından turumuza Meknes’le devam ediyoruz. 17.Yüzyıl'da Molla İsmail tarafından kurulan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Meknes’de 40 Km. uzunluğundaki Fas’ın önemli şehirlerini çevreleyen surların gezilmesini takiben Fas’ın en güzel şehir kapısı ünlü Bab Mansour Kapısı, Kraliyet Haraları, Musevi Mahallesi’ni görüyoruz. Morokkolular için çok  özel bir yere sahip olan bu şehir, Zerhoun Dağı’nın başlangıcındaki iki tepe üzerine yayılmıştır ve Moulay İdriss Zerhoun’un kutsal şehri  olarak da bilinir. Ardından Roma dönemi kalıntıları Volubinis üzerinden, en eski Kraliyet şehirlerinden olan Fez’e hareket. Otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde

4. Gün: FEZ

Kahvaltıdan sonra günün tamamı UNESCO Dünya Kültür Mirası listesi'nde yer alan ve Fas'ın dini ve kültürel başkenti olan Fez şehrinin gezisine ayrılacaktır. Fez, Krallığın Moulay İdriss II tarafından kurulmuş olan dini ve ruhani başkenti olup aynı zamanda Fas’ın ilk imparatorluk başkentidir. Fes şehir turunda görülecek yerler arasında Attarine ve Bouannania Medreseleri, Karouiyine Camisi (dışarıdan), meşhur Nejjarine Meydanı ve Çeşmesi Fas’ın en ünlü çarşısı bulunmaktadır. Deri süs eşyaları ve Fas’a özel takıların satıldığı çarşı ziyaretinin ardından ortaçağda Fes Irmağı yakınlarında kurulmuş olup bugün aynı arkaik tekniklerle derilerin işlendiği tarihi meydan görülecek panoramik Medina (Eski Şehir) turu yapılacaktır. Öğle yemeği için serbest zaman. Ardından ülkedeki en büyük ve en canlı çarşıları ve Fez El J’did olarak anılan Fez şehrinin yeni kesimi görülecektir. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5.Gün: FEZ / IFRANE / BENİ MELLAL / ATLAS DAĞLARI / MARRAKECH (485 KM)

Kahvaltıdan sonra Fez’den ayrılıyoruz. İlk molamızı 20 yy Fransız egemenliği döneminde; kayak merkezi olarak kurulan ve günümüzde Fas'ın önemli tatil beldelerinden biri olan İfrane'de veriyoruz. Atlas Dağları'yla çevrili vadide panoramik otobüs yolculuğu sonrası Benemelal'de alacağımız öğle yemeği ardından akşam "Kızıl Şehir" olarak adlandırılan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan  Marakeş’e varış. Otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

6.Gün: MARRAKECH

Sabah kahvaltısının ardından günün tamamını “Güney’in İncisi” olarak adlandırılan Marrakech şehrinin gezilmesine ayırıyoruz. tam gün Marakeş şehir gezisi yapıyoruz. Anıtsal Koutoubia Camii, Fas işi mozaik ve ahşap süslemelerle bezeli Bahia Sarayı, Saadian Türbeleri ve Yves Saint Laurent’ın anıt mezarı büyük ressam Majorelin oluşturduğu botanik parkı göreceğiz. Öğle yemeği molasının ardından yöresel el sanatlarının tüm örneklerini bulabileceğimiz Marakeş Çarşısı’nın dar sokaklarında, renkli görüntülere tanık olacağız. Geleneksel aktarlarda yöreye özgü bitkilerden yapılan binbir çeşit esans ve çaylar ilgi çekerken, günümüz, UNESCO Milli Miraslar Listesi’nde bulunan Afrika’nın en hareketli şehir meydanı Jma El Fna’da bitecek. Gezimizin ardından, dilerseniz özel aracımızla otelimize dönebilirsiniz. (Gece ekstra olarak ödeyeceğiniz fark ile akşam yemeğini Chez Ali ‘de geleneksel gösteriler eşliğinde alabilirsiniz.)

7. Gün: MARRAKECH  / ESSAOUIRA

Kahvaltı – Tam günlük UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan ESSAOUIRA gezisi. Cichaoua üzerinden Atlas okyanusu kıyısında yer alan eski Portekiz sehri Essaouira'ya gidilecektir. Fas’ın en çok yabancı turist çeken yerlerinden biri olan şehir ; uçsuz bucaksız Atlas okyanusu kıyısında bir balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir .Şehrin kalesi ve balıkçı limanı gezilecek, eski roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen medina keşfedilecektir. Medinanın, gezmeye doyamayacağınız daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Orson Wells, Jimy Hendrix gibi bohem hayatı seçen sanatçılar şehrin tarihi medinasında (sur içi) yaşamışlardır. 18.yy da Fransız bir mimar tarafından yapılmış olan tarihi surlarından Atlas okyonusunun köpüklü dalgalarını seyretmek insanı büyüler (Jeremy Irons ve Patricia Kaas’ın Ladies and gentlemen filmindeki gibi). Kilimler, yöreye has ağaç işi eşyalar,deri işlemeler, rengarenk tablolar; tarihi ve canlı çarşısındaki dükkanlarda alışveriş oldukça keyiflidir. Essaouira, Tuya ve Argan isimli bolgeye özgü agaclari ve zanaatkarlari ile de isim yapmıştır. Arap hakimiyeti sırasında kale ve limanını koruduğu gibi Hıristiyan Portekizliler ve Musevi nüfusa katılan Müslümanlarla tam bir kozmopolit yapıya bürünmüştür. Marakeş’e dönüş. Akşam yemeği ve konaklama Marakeş’te.

8. Gün : MARRAKECH / CASABLANCA (220 KM)

Kahvaltı sonrası, Benguerir ve Settat üzerinden Casablanca’ya hareket. Şehir turumuz, avangart ruhlu, beyaz şehir olan aynı zamanda krallığın en büyük şehri, ekonomi ve ticari başkenti olan Casablanca şehrinin gezilmesi ile başlayacaktır. Birleşmiş Milletler Meydanı ve Muhammed V Bulvarı ile gezimize başlıyoruz. Tarihi Habus Meydanı ve Hassan II Camii’ni ziyaret edeceğiz. 1980–1993 yılları arasında yaptırılan Hassan II Camii, dünyanın en büyük camisidir. (Camii’ye giris tura dahil degildir, isteyen misafirler girebilir.) İç mekanda 25.000 kişinin ayni anda namaz kılabildiği caminin avlusunda 80.000 kişi toplanabilir ayrıca 200 metrelik minaresinde bulunan lazer lambası 35 km uzaklığa kadar namaz vaktini bildirir.  20 000 metrekare alana kurulu yapı günün en etkileyici gezisi olacaktır. Atlas okyanusu kıyılarındaki Corniche semti, Si Bu Abderrahman Adası gezileri sonrası Afrika’nın en büyük modern alışveriş merkezi Morocco Mall veya meşhur Corniche Caddesi’nde serbest zaman. Akşam yemeğini Kazablanka otelimizde alabilirsiniz. Geceleme otelde.

9. Gün : CASABLANCA / İSTANBUL – İZMİR

Kahvaltı sonrası, öğle saatlerine kadar serbest zaman. Arzu edenler Casablanca'nın Atlas okyanusu sahilinde bulunan Ain Diab kordon boyunda yürüyüş yapabilir veya Casablanca filmindeki kafe ile aynı isme sahip ve benzer dekorlu olan "Rick's Cafe"ye de gitme imkanı bulabilirsiniz. Havalimanına transfer. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Havayollarının TK 0618 sayılı uçuş ile saat 14.35 de İstanbul’a hareket 22.10’da varış. Ardından TK 2354 sefer sayılı uçuş ile 02.00’de İzmir’e hareket ediyoruz. Saat 03.00 ’de İzmir’e varış. Turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

18 / 26 Mart 2019, 8 Gece, 9 Gün 

23 Kasım / 01 Aralık 2019,  8 Gece, 9 Gün

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • THY ile İzmir – İstanbul – Casablanca / Casablanca – İstanbul – İzmir arası ekonomi sınıf uçak biletleri
 • Havaalanı / Otel / Havaalanı transferler
 • Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Programda belirtilen tüm transferler
 • Tanca’da 1 gece 4*  Atlas Rif Hotel,vb. Chefchaouen’de 4*Atlas Chefchaouen Hoteldevb. 1 gece;  Fez’de 2 gece 4* Fez Hotel Barcelo vb. ;  Marrakech’de 5* Hotel Adam Park' da vb.  3 gece, Casablanca’da 1 gece 5* Golden Tulipe Farah Hotel’de  vb.8 gece 9 gün  konaklama
 • 8 Sabah kahvaltısı
 • 8 Akşam yemeği
 • 3 adet öğle yemeği
 • Programda belirtilen tüm şehir turları ve giriş ücretleri
 • Essaouira gezisi
 • Majorelle Bahçesi
 • Saadien Anıt Mezarları
 • Al-Attarine Medresesi
 • Bahia Sarayı giriş ücretleri
 • Tursab zorunlu sigortası               
 • Tüm tur sırasınca yerel rehberlik ve asistans
 • Sit alanlarında yerel rehberlik hizmetleri
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

ÜCRETE  DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yurtdışı Çıkış Fonu :   15 TL.
 • Otellerde yapacağınız tüm ekstra harcamalar
 • Ekstra turlar
 • Alkollü ve alkolsüz içecekler
 • Programda yazmayan öğle yemekleri
 • Bahşişler (Fas gezisinde; yerel rehber, şoför, muavin, restoran vb. kişilere grup adına dağıtılmak üzere ödenecek bahşişler 

EKSTRA

Chez Ali SHOW
Bundan 20 sene önce, çölde gruplara rehberlik yapan Ali Binfellah, yabancılara fantasia adıyla bir  fas yemekleri ve şovları gecesi düzenlediğinde kimse bu şovun tüm dünyaca tanınacağını, Fas’ta bir kült olacağını tahmin dahi edemezdi. Chez Ali adıyla anılan dev duvarlarla çevrili bu arenada, 500 müzisyen, şarkıcı, artist, akrobat, süvari, tipik Fas çadırları altında, masalsı bir yemek eşliğinde, bazen 3000 kişiye varan ziyaretçilere geleneksel bir şov sunuyorlar. 1001 gece masallarından esinlenilen çadırların, ortasındaki toprak alanda süvariler müthiş bir gösteri sunuyorlar. Magreb usulu kuzu çevirme ve kuskus oldukça doyurucu, yemeğimizi yerken, müzisyen ve dansözler masaların etrafında şovlarına devam ediyorlar ve gece bütün artistlerin defilesiyle son buluyor. Saat 23:30-24:00 dolaylarında otele dönüyoruz.
Kişi başı : 55 € (Yemekli)

Önemli Notlar

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Türk Hava Yolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Havayollarının yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet,.vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Pastoral Tour programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 16 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. (Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar)
 • Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyit ediniz.
 • Seyahat edeceğiniz ülke kendi yerel para birimlerini kullanmaktadırlar ve değiştirilebilir değillerdir. Dolayısıyla seyahat öncesinde bu para birimlerini Türkiye’deki banka veya döviz bürolarından tedarik edemezsiniz. Bunun için yanınızda EURO götürmenizi tavsiye ederiz.
 • Bu seyahate iştirak edecek her yolcunun pasaport temdit süresinin seyahat başlangıç itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu seyahat esnasında kişi başına valiz hakkı maksimum 30 kg ile sınırlıdır.
 • Tur boyunca kullanacağınız tüm uçuşlarda ekstra ağırlıklar yüzünden ödenecek bagaj ücretinden Pastoral Tour ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir. Uçak içerisine özellikle kişi başına bir parça eşya alabilirsiniz. Bunun ebadı yukarıda belirtildiği gibi olup en fazla 7 kg ağırlığında olabilir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlisine pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problem de Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında şayet cep telefonlarınız yurt dışı görüşmelere açık ve 3 bantlı sisteme uygun ise kullanabilirsiniz.
 • Bu seyahate iştirak edecek olan yolcuların yanlarında mutlaka rahat yürüyebilecekleri altı lastik 2 çift ayakkabı ve 1 adet kazak veya hırka ile birlikte video kamera/ fotoğraf makinelerini getirmelerini kesinlikle tavsiye ederiz.
 • Bu seyahat için aşı yaptırmanıza gerek yoktur.
 • Yanınıza mutlaka her zaman kullandığınız ilaçlarınızı alınız.
YUKARI