NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

BHUTAN & NEPAL TURU

1.Gün İzmir - İstanbul – Kathmandu

Saat 22.00’de İstanbul Atatürk Havaalanı THY Dış hatlar kontuarının önünde buluşma. Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından saat 00:55’de Katmandu’ya hareket. Yerel saat ile 11:35’de Kathmandu’ya varış. Bizi bekleyen aracımız ile şehir merkezine hareket. Yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından otele yerleşiyoruz. Kathmandu’yu tanıyacağımız panoramik bir tur yapacağız. Katmandu’yu ayaklarımızın altına alabileceğimiz, muhteşem manzaralı Swayambunath Tapınağı’na çıkıyoruz. Bol bol fotograf çektikten sonra günü Durbar (Kraliyet) Meydanı’nda bitiriyoruz. Kasthamandap, Şiva Tapınağı, Hanuman Doka, Bhairap Heykelleri vs burada göreceklerimizden sadece bir kaçı.. Eğer şanslıysak Yaşayan Tanrıça Kumari’yi bile görebiliriz. Kathmandu turumuza devam ediyoruz. Sırada Altın Geçit, Teleju Tapınağı, Yogendra Malla Heykeli ile işlemeli pencere ve balkonlarıyla ünlü Kraliyet Sarayı ziyaretlerimiz var.. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

2.Gün:Paro –Thimpu (60 km)

Sabah otelde yapacağımız erken kahvaltının ardından Bhutan uçuşumuz için havaalanına doğru harekete geçiyoruz. Saat 8:45’de Druk Air’e ait 401 sefer sayılı uçuş ile Paro’ya hareket, yerel saati ile 10:05’de varış. Havaalanında bizi bekleyen aracımız ile Bhutan’ın başkenti Thimpu’ya doğru yola çıkıyoruz. Muhteşem bir manzara eşliğinde yaklaşık iki saat sürecek olan yolculuğumuzun ardından Thimpu’ya varıyoruz. Otele check-in işlemlerinin ardından önce yerel bir restoranda öğle yemeğimizi yiyecek ve ardından yarım günlük Thimpu şehir turuna çıkacağız. Turumuz sırasında Budist Manastırı ve kale olarak işlev gören Tashichho Dzong, Milli Kütüphane, Bhutan’lı gençlere sanat eğitimi veren ve Bhutan’a özgü el sanatlarını geliştirme amacı güden Zorig Chusum Enstitüsü gezeceğimiz yerler arasında. Turumuzun ardından akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

3.Gün: Thimpu-Punakha (90 km)

Sabah kahvaltısının ardından Punakha’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde Dochula  ve 3150 metre irtifadaki geçidi önemli kılan 108 stupa (Druk Wangyal Khang Zhang Chortens)’yı ziyaret edeceğiz. Eğer bölgede genelde etkili olan sis izin verirse Himalaya dağlarının muhteşem manzarası bize eşlik edecek. Punakha’ya varışımızın ardından otelimize giriş işlemlerini ve yerel bir restorandaki öğle yemeğimizi aradan çıkarıyor ve Punakha turumuza başlıyoruz. Listemizde iki önemli mekan var. İlk olarak Punakha Dzong’u ziyaret ediyoruz. 1955’e kadar Bhutan’a başkentlik yapan Punakha’da geçmişi 1640’lara dayanan yapı bu gün Tibet Budizmi’nin Kagyu okuluna ait kutsal belge ve kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Yakın zamanda UNESCO dünya mirası listesine de girecek olan Punakha Dzong gezimizin olmazsa olmazlarından. Ardından geçmişi 1490’a kadar uzanan Budist Manastırı Chimmi Lhakhang’a gideceğiz. Pek çok efsanenin etrafında örüldüğü manastırın önemi büyüklüğünden ziyade tarihinden geliyor. Geleneksel olarak çocuk sahibi olmak isteyen kadınların ziyaret ettiği tapınakta çeşitli yerlerde sık sık karşımıza erkeklik organı tasvirleri çıkacak. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

4.Gün: Punakha-Paro (130 km)

Sabah kahvaltısının ardından Paro’ya doğru yola çıkıyoruz. Bhutan’ın virajlı ve dar yollarında seyahat etmenin karşılığını muhteşem manzaralar olarak alıyoruz. Önce Simtokha Dzong’da mola veriyoruz. Geçmişi 17.yy’a dayanan eski tapınak kendi türünün Bhutan’daki ilk örneği ve bu gün aynı zamanda geleneksel Dzongkha dili eğitim merkezlerinden birisi. Paro’da otelimize giriş işlmlerinin ardından Ta Dzong ve Rinpung Dzong ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz. Rinpung Dzong: 1646’da Shabdrung Ngawang Namgyal tarafından inşa edilen “külçe külçe mücevherin kalesi”, Paro ilçesinin yukarısındaki bir tepede bulunmaktadır. Dzong’a ulaşım geleneksel olarak kapanmış bir köprü (Nemi Zam adındaki) ve ardından görkemli dış duvarlar boyunca devam eden asfalt taş patika yoluyladır. Vadinin her yıl baharda yapılan dini festivali olan Paro Tsechu, dzong’un avlusuyla tepenin yukarısındaki dans pistinde yapılmaktadır. Ta Dzong: Rinpung Dzong’un hemen üzerindeki tepede, Rinpung Dzong’u korumak amacıyla gözetleme kulesi olarak inşa edilen Ta Dzong bulunur. (“Ta” Dzongkha’da “görmek” anlamındadır, yani bir “dzong”un gözetleme kulesi her zaman “Ta dzong” olarak adlandırılır). Gözetleme kuleleri işlevlerine göre şekil olarak daima yuvarlaktır. 1968’de Paro’daki Ta Dzong Ulusal Müze’de olduğu gibi resmen açılmıştır. Şimdi burası muhteşem sanat eserleri, eski eserler, dini thangkha resimleri, Bhutan’ın özel posta pulları, bozuk paraları ve elişleri ile birlikte doğal tarih koleksiyonuna sahiptir. Akşam üzeri Paro pazarında serbestçe dolaşıp alışveriş yapmak, ya da yerel ürünlere en azından bir göz atmak şansımız olacak. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5.Gün: Paro

Bugün biraz tırmanacağız. Sabah kahvaltısının ardından aracımız ile Hiking Point'e gidecek ve buradan Taktshang Manastırı'na olan yürüyüşümüze başlayacağız. Bu yürüyüşü aceleye getirmeyeceğiz çünkü neredeyse 1000 basamak tırmanacağız. Ağır ağır tırmanırken manzaranın keyfini çıkartmaya bakın. Diğer adı Kaplan Yuvası olan manastır Bhutan’ın en fazla ziyaret edilen yerlerinden birisi. Manastırın kuruluş efsanaleri çeşitli olsa da hepsi Bhutan soyunun köklerinin dayandığı Guru Rinpochet’ye uzanıyor. Kimi hikayelere göre bu ulaşılması zor noktaya uçarak gelir, kimi efsaneye göre ise kendini bir kaplana dönüştüren imparatoriçe Yeshe Tsogyal’ın sırtında. Asıl olan Bhutan kültürünün en köklü mabedlerinden birisinde efsanevi bir manzaraya şahit olacağımız… Öğle yemeğimizi de Kaplan Yuvası’nda aldıktan sonra manastıra tırmanan üç yoldan bir diğerini kullanarak otobüsümüze geri gidiyoruz. Öğleden sonra zaman ve yorgunluk seviyemize bağlı olarak Kyichu Lakhang’ı ziyaret edeceğiz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.                               

6.Gün: Paro-Kathmandu

Sabah otelde yapacağımız kahvaltının ardından havaalanına doğru yola çıkıyoruz. Druk Air’e ait 400 sefer sayılı uçuş ile Kathmandu’ya hareket ve yerel saat ile 12:20’de varış. Bizi bekleyen aracımız ile UNESCO  Dünya kültür mirası listesinde yer alan Bhaktapur (Bhadgaon) şehri ve Katmandu’nun en önemli Hindu Tapınağı olan Pashupatinath’ta “Shiva Tapınağı” gezilecektir (Şiva Tapınağı iç mekanlarına Hindu Dini'nden olmayanların girişine izin verilmez). Sırada Nepal’in Varanasi’si diye de adlandırılan Hindu ölü yakma alanı Pashupatinath Hindu Tapınağı var. Burada çok daha yakından Ölü Yakma Ayinlerine tanık oluyoruz. Günümüzü Tibetli Budist hacıların ülkedeki en önemli merkezi ve dünyanın da en büyük Stupalarından olan Bodhnath’da sonlandırıyoruz.  Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

7.Gün: Kathmandu (Patan – Bhadgaon)

Sabah kahvaltısının ardından Kathmandu turuna devam ediyoruz.  Öncelikle Swayamhunath Tapınağını ziyaret edeceğiz. Efsaneye göre Erdem tanrısı Manjushri buradaki gölün sularını boşaltmadan önce bu bölgede mitolojide de sık sık bahsedilen Işıldayan Lotus çiçeği burada yaşarmış. Şimdi sırada Bhadgaon kenti var. Kathmandu’ya 14 km mesafedeki kent bölgenin en büyük üçüncü şehri. Burada çeşitli tanrılara adanmış heykeller, el oyması süsleriyle ilgi çekici 55 Pencereli Saray, Aslan kapısı ilgi çekici noktalardan. Günümüz henüz daha bitmedi. Son olarak Nepal’in kültür zenginliğini en güzel yansıtan kentlerden birisi olan Patan’ı ziyaret edecek ve dolu dolu geçen günümüzü otelimizde sonlandıracağız. Akşam yemeği ve geceleme.

NOT: Dileyenlerle kahvaltıdan önce Dünyanın Doruğunu görmek için Everest Zirve Uçuşu’na gidiyoruz (ekstra).

8.Gün: Kathmandu – İstanbul -  İzmir

Kahvaltı – serbest zaman ve havalimanına transfer. Pasaport ve gümrük işlemlerinden sonra TK727     sefer sayılı uçuşla saat 13.05 de  İstanbul’a hareket.  17.50’de İstanbul’a varış ve saat 20.00 ’te TK 23240 sefer sayılı uçuşu ile İzmir’e hareket.  Saat 21.15’te İzmir’e varış ve gezimizin sonu.

Bu Turun Tarihleri

29 Nisan / 06 Mayıs 2017, 7 Gece 8 Gün

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİNE  DAHİL OLAN HİZMETLER

 • İzmir / İstanbul /  Kathmandu / İstanbul / İzmir arası Türk Hava Yolları ile ekonomi sınıf uçak bileti
 • Havalimanı ve güvenlik vergileri
 • Katmandu / Paro  / Katmandu arası yerel havayolları ekonomi sınıf uçak bileti ve havalimanı ve güvenlik vergileri
 • Tüm havaalanı – otel - havaalanı transferleri  
 • Katmandu’da (3) gece; Thimpu’da ( 1 )gece; Punakha’da (1) gece ; Paro’da (3 )  5* ve 1. Sınıf otellerde (8 ) gece konaklama,
 • Sabah kahvaltıları (8) 
 • Öğle yemekleri ( 5 )
 • Akşam yemekleri (8 )
 • Katmandu, Patan, Bhadgaon, Paro, Thımpu, Punakha’da tüm şehir ve çevre turları
 • Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Bhutan vizesi
 • Yerel rehberlik hizmetleri
 • Seyahat Güvence Paketi
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmetleri

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER   

 • Nepal vize ücreti  25 $
 • Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar (minibar, laundry, vs.)
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Programda yer almayan öğle yemekleri ve yemeklerde alınan her türlü içecek,
 • Yurt dışı çıkış harcı 15 TL
 • Katmandu’da Everest Zirve uçuşu

Önemli Notlar

 • Programda belirtilen uçuş saatleri Türk Hava Yolları ve yerel taşıyıcılardan alınmıştır. Uçak saatlerinde meydana gelebilecek herhangi bir değişiklikten Pastoral Tour sorumlu değildir.
 • Havayollarının yapacağı grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet,.vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Programda belirtilen ve iç hatlarda uçulacak olan havayolunun / havayollarının yerine başka bir yerel taşıyıcı / taşıyıcılar ile uçulabilir. Dolayısıyla aktarma noktaları ve saatleri değişkenlik gösterebilir.
 • Pastoral Tour programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Tur kalkmadan 3 gün önce ofisimizi arayarak tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini teyit ediniz.
 • Bu seyahate katılacak olan yolcularımızın pasaport temdit sürelerinin seyahat başlangıç tarihi itibarı ile en az (9) ay olması gerekmektedir.
 • Seyahate çıkarken yanınızda rahat yürüyebileceğiniz en az 2 çift ayakkabı, bot ( botların su geçirmez ve bileklerinizi sarması önerilir)  ve rahat giyeceklerin yanında sizi güneşten koruyacak güneş gözlüğü yüz ve dudaklarınız koruyacak kremler ve bir şapka, bol t-shirt, sweat shirt yeterlidir.
 • Yürüyüş esnasında polar, matara, krem gibi sık kullanacağınız malzemeleriniz koyacağınız  sırt çantası. *Uzun yürüyüşler ve zirve çıkışlar için  Baston bulundurmanızda fayda var.
 • En az 1 lt’lik su kabı, mümkünse termos özelliğine sahip ve sıcak su saklayabilecek matara,
 • Çok büyük olmayan fakat yeterli ışık kaynağı olan yedek pilleri ve ampulü ile birlikte bir fener. Gece dolaşmalarında lazım olabilir.
 • Cep telefonlarınız yurtdışı görüşmelere açık ise kullanabilirsiniz.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında 1 (bir) parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg. ile sınırlıdır ve iç hat uçuşlarında bu sınır 5 kg.a kadar düşebilmektedir.
 • Turda çekilen fotoğrafları grup üyeleri ile paylaşım yapabilmeniz için flash bellek getirmenizi öneririz.
YUKARI