NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

DOĞU KARADENİZ & YAYLALAR TURU / BATUM KONAKLAMALI /

ENGİN PİŞKİN REHBERLİĞİNDE

3 Haziran 2019, Pazartesi : İZMİR – KARS – ŞAVŞAT

Sabah saat 09.30'da İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali Sun Express Havayolları kontuarı önünde buluşma. Saat 11.00'de Kars’a hareket. 13.15'de Kars’a varışımızı takiben bekleyen özel aracımıza transfer oluyoruz. Alınacak öğle yemeği (ekstra) sonrasında panoramik şehir turumuzda Ruslar döneminde inşa edilmiş mimari eserleri göreceğiz. Vali Konağı, Merkez Camii (Ortodoks Kilisesi), Fethiye Camii (Alexander Nevski Kilisesi), İsmet Paşa ve Fevzi Paşa İlköğretim Okulu, Hekim Evi (Opera Binası), PTT Binasını, Tren Garı, Demir Köprü’yü görüyoruz. Öğleden sonra Kars’tan ayrılıyoruz. Ardahan yolu ile Karadeniz’in eşsiz manzarası eşliğinde Sahara Milli Parkı içerisinde bulunan tesisimize geliyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4 Haziran 2019, Salı : ŞAVŞAT – BORÇKA KARAGÖL – MARAL ŞELALELERİ – MACAHEL

Çoğu bölgede yetişmiş ürünlerden oluşan yöresel tatların en lezizlerini bulacağımız sabah kahvaltısını yapıyor ve tesisimizden çıkış işlemlerini tamamlıyoruz. İlk olarak Borçka’dan bineceğimiz minibüslerle Karagöl’e geliyoruz. Etrafında yapacağımız yürüyüş sonrasında keyif çaylarımızı yudumluyoruz. Karagöl’ü gezdikten sonra UNESCO tarafından Türkiye’de Biyosfer alanı ilan edlien Macahel’e doğru yola çıkıyoruz. Merkezde bulunan ahşap ve kök boyasının ustalıkla kullanıldığı tarihi camiiyi ziyaret edip fotoğraf çektikten sonra köy içerisinde serbest zaman veriyoruz. Macahel köyünden ayrılıyor ve minibuslerle kendinizi tropik bir ormanda hissedeceğiniz Maral Şelalesi’ne yöneliyoruz. Aracımız ile belirli bir mesafeye kadar yaklaşıyoruz. Bundan sonrasını yürümeye koyuluyoruz. Şelalenin dibine kadar iniyor ve hava müsait ise kısa bir yüzme molası veriyoruz. Şelaleden ayrılıp akşama doğru konaklama yapacağımız tesisimize gidiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5 Haziran 2019, Çarşamba : MACAHEL - BATUM

Kahvaltısı sonrasında otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Ardından Karadeniz’in muhteşem güzelliklerini seyrederek, Hopa’ya doğru yol alıyoruz. Sarp Sınır Kapısı’na varıyor ve Batum’a (Gürcistan) giriş yapıyoruz. Burada yapacağımız şehir turunda, Osmanlı döneminden kalma Orta Cami, Acara Devlet Müzesi, İsa'nın 12 havarisinden Aziz Matthias’ın anıt mezarını bulunduğu Roma döneminden kalma Apsaros Kalesi, 20. yüzyılda yapılmasına karşın Gürcü mimari karakterini yansıtan eski Postane Binası, Karadeniz kıyısındaki Batum Devlet Parkı göreceğimiz yerler arasında. Acara Özerk Cumhuriyeti  Parlamento Binası ve Başkanlık Sarayı’nın bulunduğu meydana yürüyoruz. Altın Post Efsanesi ve Arganotları konu alan ve bir kısmının gerçek altından yapılmış olduğu söylenen anıtı görüyor ve fotoğraflıyoruz. Batum şehir merkezinde alışveriş için serbest zaman veriyoruz (Gürcü şarabı, hediyelik el sanatları, bambu ve diğer bitki fidanları, Gürcü müziği CD’leri en çok rağbet gören ürünlerdir). Batum’da bulunan otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeğimizi (ekstra) almak üzere yerel Gürcü restaurantımıza transfer oluyoruz. Konaklama otelimizde.

6 Haziran 2019, Perşembe : BATUM – ARHAVİ – MENÇUNA ŞELALESİ – AYDER

Kahvaltı sonrasında otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Hopa, Arhavi güzergahı üzerinden Doğu Karadeniz’in özgünlüğünü korumuş yerlerinden biri olan Mençuna Şelalesi’ne Kamilet vadisi içerisinden gideceğiz. Yol üzerinde ise 18. yüzyılda Osmanlılar tarafından yapılan Çifteköprü’yü görecek ve fotoğraflayacağız. Ardından Mençuna şelalesine varıyoruz. Verilecek çay, kahve ve fotoğraf molasından sonra aynı yoldan geri dönüyoruz ve Arhavi’de öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemeğin ardından Ardeşen – Çamlıhemşin güzergahı üzerinden, Fırtına Irmağı ve Hala Deresini takiben Kaçkar Milli Parkları içerisinde bulunan Ayder Yaylası’na varıyoruz. Gelintülü Şelalesi’ni görüyor ve konaklama yapacağımız otelimize gidiyoruz. Serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7 Haziran 2019, Cuma : AYDER – KALEGON – KARAKOVANLAR – ÇİNÇİVA KÖPRÜSÜ – ZİL KALESİ – RİZE – OF – UZUNGÖL – ZİGANA

Sabah kahvaltısı sonrasında otelden ayrılış. Kalegon ve Karakovanlar’ı, Konaklar Mahallesi’ni panoramik olarak gezeceğiz. Yeşilin bin bir ayrı tonunu göreceğiniz bu enfes yolculuk sonrası bölgenin en büyük köprülerinden olan Şenyuva (Çinçiva) Köprüsü’nü görüyor ve Zil Kalesi’ne hareket ediyoruz. Geçide hakim olan ve dere yatağından 100, denizden 750 metre yükseklikte yüksekçe bir tepe üzerinde konumlanmış kaleyi geziyor ve fotoğraflıyoruz. Ayder’den ayrılıyor ve Uzungöl’e hareket ediyoruz. Yol güzergahımızda yörede önemli bir geçim kaynağı olan Rize bezinin yapıldığı atölyelere uğruyor ve Rize bezinin yapılışı hakkında bilgi alıyoruz. Ardından Of ilçesi, Solaklı Vadisi üzerinde bulunan çay fabrikasına girerek evlerimizde yaptığımız çayların işlenişi hakkında bilgiler alıyoruz. Dernekpazarı-Çaykara (Kadahor) - Taşkıran üzerinden Doğu Karadeniz’in muhteşem manzaraları eşliğinde Uzungöl Yaylası’na (Şarah Köyü) varıyor ve 1090 rakımlı Uzungöl Yaylası’nda serbest zaman veriyoruz. Belirlenen saatte Uzungöl’den ayrılıyor ve Sürmene, Trabzon üzerinden Zigana dağına doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Hamsiköy’de alacağımız meşhur hamsiköy sütlacından sonra doğanın içinde olan Zigana Yayla Tatil Köyü’ne yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

8 Haziran 2019, Cumartesi :  ZİGANA – SÜMELA MANASTIRI – TRABZON – AKÇAABAT – VAKFIKEBİR – TİREBOLU – GİRESUN – KÜMBET YAYLASI

Kahvaltısı sonrası tesisimizden ayrılış. Altındere Milli Parkı içerisinde bulunan dünyanın sayılı harikalarından Sümela Manastırı’na hareket. Sümela Manastırı’nı geziyor ve rehberimizden tarihi hakkında bilgiler alıyoruz. Ardından Trabzon’a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. İlk olarak Ayasofya Müzesi’ni geziyor, Trabzon’a özgü gümüş işleme sanatı örneği olan kazaziye (hasır bilezik) alışverişi için serbest zaman veriyoruz. Ardından şehri tepeden gören Soğuksu semtine çıkıp Atatürk Köşkü’nü geziyoruz. Akçaabat’a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Alınacak öğle yemeği sonrasında Akçaabat'ın tarihi ve kültürel özelliklerini taşıyan, geleneksel mimarî yapıları ile öne çıkarak geçmişi yaşatan bir mahalle olan Orta Mahalle‘yi görüyoruz. Bölgenin önemli eserlerinden Hagios Mikhailos Kilisesi'nin Trabzon imparatorları Komnenoslar zamanında yapıldığı sanılmaktadır. Ekmeği ile ünlü Vakfıkebir üzerinden Tirebolu’ya (TRİPOLİS) hareket. Tirebolu ilçe merkezinde, denize uzanan küçük bir tepe üzerinde bulunan Saint Jean Kalesi'ni geziyor ve Giresun’a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Giresun merkezin 52 km. kadar güneyinde ve Dereli ilçesi sınırlarında 1710 metre rakımında bulunan Giresun’un olduğu kadar Doğu Karadeniz’in de en meşhur yaylalarından birisi olan Kümbet Yaylası’na çıkıyoruz. Yayla çevresi gür ormanlarla çevrilidir. Kümbet Yaylası çiçekler, çayırlarla kaplı geniş bir alana ve çevresinde bulunan birçok yaylayı da kapsayan büyük bir alana yayılmıştır. Yavuzkemal, Melikli Obası gibi yaylalar Kümbet Yaylası’nın bir parçası gibi görünmektedir. Otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

9 Haziran 2019, Pazar :  KÜMBET YAYLASI – GİRESUN – ORDU – SAMSUN – İZMİR

Kahvaltısı sonrası yayla tesisimizden ayrılış. Fındığı ile ünlü Giresun’a hareket. Sahil şeridinden ilerleyerek denizin ortasındaki Karadeniz'in yaşanabilir tek adası olan Giresun Adası'nı görüyoruz. Giresun Kalesi ve Topal Osman’ın mezarı ziyaretimizin ardından UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Zeytinlik Mahallesi'ndeki tarihi evlerin arasından geçerek Giresun Müzesi'ni (Gogora Kilisesi) ziyaret ediyoruz. Ardından Ordu’ya varışımızı takiben ilk olarak şehri 450 metre yükseklikten seyredebileceğimiz Boztepe’ye çıkacağız. Muhteşem sahili ve vadileri kuşbakışı seyrediyoruz. Perşembe üzerinden Argonot efsanesine mekân olan Yason (Iason) Burnu’ndaki Yason Kilisesi’ni (Aya Nikola) görüyoruz. Bolaman üzerinden sahil yolunda mavi ve yeşilin muhteşem tonlarını yakalayarak Çarşamba‘da Yeşilırmak üzerinden geçip, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kurtuluş Savaşı'nı 19 Mayıs 1919'da başlatmış olduğu Samsun’a varıyoruz. Alınacak geç öğle yemeği sonrasında ilk olarak Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldiğinde konakladığı, günümüzde Gazi Müzesi olarak hizmet veren müze evi geziyoruz. Ardından büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 9.Ordu Müfettişi (Mirliva) olarak kurmayları ile birlikte İstanbul’dan Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’nu görüyoruz. Ziyaretimiz sonrasında İlkadım Anıtı’nı ve Samsun'un simgesi haline gelen Kripell’in dünyaca ünlü Atatürk Heykeli’ni göreceğiz. Saat 18.00'de Samsun Havalimanı’na geliyoruz. Sun Express Havayolları’nın saat 19.40 uçuşuyla İzmir’e uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Saat 21.25'de İzmir’e varış. Bir başka gezimizde buluşmak dileğiyle gezimizin sonu.

Bu Turun Tarihleri

03-09 Haziran 2019, 6 Gece 7 Gün

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Tur boyunca lüks araç ile tüm ulaşımlar
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • ŞAVŞAT’da Laşet Tatil Köyü’nde’de v.b. konaklama
 • MACAHEL’de Dedeana & Macahel Köy Evi’nde v.b.konaklama
 • BATUM’da Grand Georgia Palace Hotel’de v.b. konaklama
 • AYDER’de Konak Hotel’de v.b. konaklama
 • ZİGANA’da Zigana Tatil Köyü’nde v.b. konaklama
 • KÜMBET’te Birun Kümbet Dağ Evi’nde konaklama
 • Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 6 )
 • Otellerde alınacak akşam yemekleri ( 5 )
 • Tursab seyahat sağlık güvence paketi
 • Profesyonel Pastoral Tour kokartlı rehberlik hizmetleri
 • Milli Park giriş ücretleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İzmir – Kars & Samsun – İzmir arası Sun Express H.Y. uçak bileti 585 TL
 • Öğle yemekleri
 • Batum’da alınacak akşam yemeği
 • Yemeklerde alınacak olan ekstra içecekler
 • Otellerde ve tesislerde yapılacak olan tüm kişisel harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Minibüs ücretleri & Yurt dışı çıkış harcı bedeli  

Önemli Notlar

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Hava Yolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Havayolunun yapacağı grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb. ) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Sun Express H.Y. uçuşu sırasında ücretsiz herhangi bir ikram yapılmamaktadır.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi eksiksiz olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikayetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Gürcistan’a giriş yapabilmek için lütfen nüfus cüzdanlarınızı yanınıza almayı unutmayınız.
 • Batum’a T.C.kimlik numarası yazan, fotoğraflı ve YENİ T.C.Nüfus Cüzdanı ile girilebilir. Başka bir belge ile giriş yapılmamaktadır.
 • Bebekler dahil herkesin fotoğraflı Nüfus cüzdanı olmalıdır.
 • T.C.vatandaşı olmayan misafirlerimiz Pasaport ile giriş yapabilirler.
 • Ailesi ile olmayan ve Batum’a geçmek isteyen 18 yaş altı misafirlerimiz için Noterden onaylı Mukafakatname gerekmektedir.
 • Tur tarihinde iki ülke arasında imzalanan pasaportsuz ve vizesiz geçiş anlaşmasının iptali halinde acentamız proğramda değişiklik yapma hakkına sahiptir.

DOĞU KARADENİZ & YAYLALAR TURU / BATUM KONAKLAMALI / Fotoğraf Galerisi

YUKARI