KALKÜTA - SIKKIM - BHUTAN

1.GÜN : İSTANBUL /DELHİ / KALKÜTA 

Akşam saat 18.00 de  İstanbul Atatürk Havalimanı Türk Havayolları kontuarı önünde buluşma. Check in ve pasaport kontrolünün ardından saat 20.15’de Türk Havayollarına ait TK 716 sefer sayılı uçuşla Delhi’ye hareket.. Geceleme uçakta…

2.GÜN: KALKÜTA

Yerel saat ile 04.35’de Delhi’ye varış. Kısa bir kahvaltı ve soluklanma molasının ardından saat 10.50’de Jet Airways 907 sefer sayılı uçuş ile Kalküta’a hareket Saat 13:00’da Kalküta’ya varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüzle tam günlük Kalküta turumuza başlıyoruz. Kalküta özellikle kolonyal dönemden itibaren Hindistan’ın en önemli liman kentlerinden birisi oldu. Geleneksel Hint kültürü ve mimarisinin yanı sıra şehirdeki yoğun İngiliz varlığını, kozmopolitan ticaret ve iş dünyasını hatırlatan caddeleri ile mutlaka yakından tanınması gereken bir şehir. Şehir turumuza St.Paul’s Cathedral ve Mother Teresa’nın Evi gibi İngiliz hakimiyeti dönemini hatırlatan Hristiyanlık inancını yansıtan eserleri ziyaret ederek başlıyoruz. Bu gün Kalküta nüfusunun sadece yüzde biri Hristiyan olsa da Hindistan’ın İngiliz kolonisi olduğu yıllarda katedral ve kilise inşasına büyük önem verilmişti. Mother Teresa evi ise bu gün aynı zamanda ünlü yardımseverin mezarına ev sahipliği yapıyor. Şehir turumuz sırasında Kraliçe Victoria anısına inşa edilen Victoria Memorial ve South Park Cemetery de yer alıyor. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

3.GÜN: KALKÜTA –BAGDOGRA - DARJEELİNG

Sabah kahvaltısının ardından havaalanına doğru yola çıkıyoruz IndiGo havayollarına ait 6E 797 sefer sayılı uçuş ile saat 10:35’de Bagdogra’ya hareket ve yerel saat ile 10:05’de varış. Alanda bizi bekleyen aracımız ile Darjeeling’e doğru hareket. İki saatlik bir otobüs yolculuğunun ardından çay tutkunlarının adını mutlaka duyduğu, ama belki de tam olarak nerede olduğunu kestiremediği Darjeeling’e varıyoruz. Himalaya’ların eteklerindeki bölge Dünya’ca ünlü bir çay üretim merkezi. En güzel kokulu çayların bir kısmını üreten yöre aynı zamanda bir çay tipine de adını veriyor.  Öğleden sonra dinlenmek ve çevreyi tanımak için serbest zaman. Yarın sabah çok erken kalkalcağız, iyi dinlenmenizi tavsiye ederiz Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.

4.GÜN: DARJEELİNG – GANGTOK

Sabah yeni doğan günü Himalayalar’ın majestik himayesinde karşılamak için Tiger Hill, yani Kaplan Tepesi’ne çıkıyoruz. Burada şafak vakti gökyüzünün renk değişimleri bizi büyülerken tam gün doğuşunda karlarla kaplı Himalayaların altın rengüne bürünmesi nefeslerimizi kesecek. Kahvaltımız için otele geri dönüyoruz. Ardından Himalaya Dağcılık Enstitütüsünü ziyaret ediyoruz. Aynı zamanda bir vahşi yaşam parkını da bünyesinde bulunduran tesiste kar leoparı, Sibirya kaplanı ve hatta pandalar ile karşılaşacağız. Sırada ünlü Darjeeling çayının yapılışına da tanık olacağımız Çay plantasyonu ziyaretimiz var. Öğleden sonra Sıkkım eyaletinin başkenti olan Gangtok’a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 100 km’lik yolu almamız dört saate yakın sürecek. Ancak yolun eziyet olacağını düşünmeyin. Hindistan’ın kuzeyinde, Himalayaların eteğindeyiz. Her köşeden bir fotoğraf fırsatı çıkıyor olacak.. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde. 

5.GÜN: GANGTOK – KALİMPONG

Sabah kahvaltısının ardından Kalimpong’a doğru yola çıkıyoruz. İlk olarak yolumuz üzerinde Rumtek manastırını ziyaret edeceğiz. Öğle saatlerinde Kalimpong’a varıyoruz. Otelimize yerleşiyor ve öğleden sonra orkide bahçelerini ve bölgenin ünlü Budist manastırlarını ziyaret edeceğimiz turumuza çıkıyoruz. Kalimpong’da aynı zamanda İskoç misyonerlerin 19.yüzyıldaki aktivitelerinin de izlerini takip edeceğiz. Bir süre Bhutan hakimiyetinde de kalan Kalimpong ve çevresi sükuneti, temiz ve insana canlılık veren dağ havası ile varlıkjlı Hintlilerin emekliliklerini geçirmek için tercih ettikleri bir bölge konumuna gelmiş. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde

6.GÜN: KALİMPONG – PHUNTSHOLING

Bhutan’a geçmeye hazır mısınız? Sabah kahvaltısının ardından pitoresk yollarda geçecek yaklaşık dört buçuk saatlik bir yolculuğun ardından Hindistan – Bhutan sınırına varıyoruz. Bhutan’a kara yoluyla girebileceğimiz tek sınır kapısı olan Phuntsholing’de gümrük ve pasaport işlemlerini hallettikten sonra bu küçük sınır kentini panoramik olarak tanıyacağımız turumuza çıkıyoruz. Birkaç gündür kesintisiz uzun kara yolculuğu yapmanın yorgunluğunu bu huzurlu kentte biraz olsun atabilmek için öğleden sonra serbest zaman. Hükümet başarısını ekonomik büyüme, asker sayısı, ya da uluslararası nüfuz ile değil her iki senede bir yapılan milli mutluluk anketi ile ölçen benzersiz Bhutan’a hoş geldiniz.

7. GÜN: PUNTSHOLING –THIMPU

Sabah kahvaltısının ardından Bhutan’ın başkenti Thimpu’ya doğru yola çıkıyoruz. Muhteşem bir manzara eşliğinde yaklaşık dört saat sürecek olan yolculuğumuzun ardından Thimpu’ya varıyoruz. Yol üzerinde Kharbandi Manastırını ziyaret edeceğiz. Geçmişi 17.yy’a dayanan eski tapınak kendi türünün Bhutan’daki ilk örneği ve bu gün aynı zamanda geleneksel Dzongkha dili eğitim merkezlerinden birisi. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

8.GÜN: THIMPU

Kahvaltı. Bu günü Thimpu’ya ayırıyoruz. Günlerden sonra ilk defa aracımızda saatler geçirmeyecek olmanın rahatlığı ile yarım günlük Thimpu turumuza başlıyoruz. Turumuz sırasında Budist Manastırı ve kale olarak işlev gören Tashichho Dzong, Milli Kütüphane, Bhutan’lı gençlere sanat eğitimi veren ve Buutan’a özgü el sanatlarını geliştirme amacı güden Zorig Chusum Enstitüsü gezeceğimiz yerler arasında. Muhteşem fotoğraflar çekebileceğimiz Buddha Point’te Thimpu vadisini ve devasa Budha heykelini aynı kareye yerleştirebilmek için kameralarımızı zorlayacağız. Turumuzun ardından akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

9.GÜN: THİMPU – PARO 

Sabah kahvaltısının ardından Paro’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde ilk olarak şehre girmeden hemen önce aynı zamanda krallığın en eski kalesi olan Simthoka Dzong’u ziyaret edeceğiz. Paro’ya vardığımızda ilk olarak Ta Dzong ve Rinpung Dzong ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz. Rinpung Dzong:  1646’da Shabdrung Ngawang Namgyal tarafından inşa edilen “külçe külçe mücevherin kalesi”, Paro ilçesinin yukarısındaki bir tepede bulunmaktadır. Dzong’a ulaşım geleneksel olarak kapanmış bir köprü (Nemi Zam adındaki) ve ardından görkemli dış duvarlar boyunca devam eden asfalt taş patika yoluyladır. Vadinin her yıl baharda yapılan dini festivali olan Paro Tsechu, dzong’un avlusuyla tepenin yukarısındaki dans pistinde yapılmaktadır. Ta Dzong: Rinpung Dzong’un hemen üzerindeki tepede, Rinpung Dzong’u korumak amacıyla gözetleme kulesi olarak inşa edilen Ta Dzong bulunur. (“Ta” Dzongkha’da “görmek” anlamındadır, yani bir “dzong”un gözetleme kulesi her zaman “Ta dzong” olarak adlandırılır). Gözetleme kuleleri işlevlerine göre şekil olarak daima yuvarlaktır. 1968’de Paro’daki Ta Dzong Ulusal Müze’de olduğu gibi resmen açılmıştır. Şimdi burası muhteşem sanat eserleri, eski eserler, dini thangkha resimleri, Bhutan’ın özel posta pulları, bozuk paraları ve elişleri ile birlikte doğal tarih koleksiyonuna sahiptir. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.

10:GÜN: PARO

Kahvaltı.Ardından aracımız ile Hiking Pointe gidecek ve buradan Taktshang Manastırına olan yürüyüşümüze başlayacağız. Bu yürüyüşü aceleye getirmeyeceğiz çünkü neredeyse bir buçuk saat tırmanacağız. Ağır ağır tırmanırken manzaranın keyfini çıkartmaya bakın. Diğer adı Kaplan Yuvası olan manastır Bhutan’ın en fazla ziyaret edilen yerlerinden birisi. Manastırın kuruluş efsanaleri çeşitli olsa da hepsi Bhutan soyunun köklerinin dayandığı Guru Rinpochet’ye uzanıyor. Kimi hikayelere göre bu ulaşılması zor noktaya uçarak gelir, kimi efsaneye göre ise kendini bir kaplana dönüştüren imparatoriçe Yeshe Tsogyal’ın sırtında. Asıl olan Bhutan kültürünün en köklü mabedlerinden birisinde efsanevi bir manzaraya şahit olacağımız. Bu zorlu bir yürüyüş günü olacağı için fazla basamak tırmanmak istemeyen konuklarımız sabahı vadi’de dinlenerek ve fotoğraf çekerek geçirebilir. Kaplan yuvasını ziyaretimizin ardından Kyichu Lhakang’ı ve Drukgyel Dzong’u ziyaret ediyoruz Akşam yemeği ve geceleme otelimizde

11.Gün: PARO –DELHİ 

Kahvaltı ve havalimanına transfer. Pasaport ve gümrük işlemlerinden sonra Druk Air 204 sefer sayılı uçuşla saat 09:25’de Delhi’ye hareket. Yerel saat ile 11:15’de Delhi’ye varış. Burada bizi bekleyen aracımız ile Delhi şehir turuna çıkıyoruz. Sayısız ilgi çekici fotoğrafın bizi beklediği bu gün ön plana çıkan yerler arasında; Hindistan’ın siyasi merkezinin Agra’dan Delhi’ye taşınması sırasında inşa edilen, Şah Cihan tarafından yaptırılan Red Fort (Kırmızı Kale) var. Müstahkem kalenin mimarı da tanıdık: Tac mahal’in de tasarım ve inşasını üstlenen Ustad Ahmet Lahauri. Eski şehirin ticaret merkezi olan Chandhi Chowk’un dar ve birbirini kesen sokaklarında yürüyecek ve Mahatma Gandhi’nin ölümünün ardından cenazesinin yakıldığı parkı ziyaret edeceğiz. Bu turumuzun bir bölümünü bisikletli arabalar (Rickshaw) ile yapacağız.  Tur bitiminde alışveriş için zamanınız olacak. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.  

12. GÜN: DELHİ – İSTANBUL

Sabaha karşı uyanıp havaalanına transfer oluyoruz. Saat 06:45’de THY’nin TK 717 sefer sayılı uçuşu ile İstanbul’a hareket. Türkiye saati ile 10:30’da İstanbul’a varış ve turumuzun sonu. 

 

Bu Turun Tarihleri

19 / 30 Ekim  2019   ( 10 Gece - 12 Gün )

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİ NAKİT TAKSİT
İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI 3990€ 710€ X 6 Taksit
TEK KİŞİLİK ODADA KONAKLAMA FARKI 800€ 850€ X 6 Taksit

 

 

TUR ÜCRETİNE  DAHİL OLAN HİZMETLER

 •  İstanbul / Delhi  / İstanbul  arası THY ile ekonomi sınıf uçak bileti
 • Havalimanı ve güvenlik vergileri
 • Delhi / Kalküta, Kalküta/Darjeeling ve Paro/Delhi arası yerel havayolları ekonomi sınıf uçak bileti ve havalimanı ve güvenlik vergileri
 • Tüm havaalanı otel transferleri
 • Kalküta (1), Darjeling(1), Gangtok(1) Kalimpong(1) Phuntsholing(1) Thimpu(2) Paro(2), Delhi(1) olmak üzere 10 gece 5 ve 1. Sınıf otellerde (9 ) gece konaklama,
 • Sabah kahvaltıları (10) 
 • Akşam yemekleri (10)
 • Programımızdaki tüm şehir ve çevre turları
 • Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Bhutan vizesi
 • Yerel rehberlik hizmetleri
 • Seyahat Güvence Paketi
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmetleri
 • Yerel Rehber ve Kaptan bahşişleri,

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER   

 • Hindistan vize ücreti  60 $
 • Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar (minibar, laundry, vs.)
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Programda yer almayan öğle yemekleri ve yemeklerde alınan her türlü içecek,
 • Yurt dışı çıkış harcı 15 TL

Önemli Notlar

 Programda belirtilen uçuş saatleri THY ve yerel taşıyıcılardan alınmıştır. Uçak saatlerinde meydana gelebilecek herhangi bir değişiklikten Pastoral Tour sorumlu değildir.

 Havayollarının yapacağı grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet,.vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.

 Programda belirtilen ve iç ve dış hatlarda uçulacak olan havayolunun / havayollarının yerine başka bir yerel taşıyıcı / taşıyıcılar ile uçulabilir. Dolayısıyla aktarma noktaları ve saatleri değişkenlik gösterebilir.

 Pastoral Tour programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.

 Tur kalkmadan 3 gün önce ofisimizi arayarak tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini teyit ediniz.

Bu seyahate katılacak olan yolcularımızın pasaport temdit sürelerinin seyahat başlangıç tarihi itibarı ile en az (9) ay olması gerekmektedir.

Seyahate çıkarken yanınızda rahat yürüyebileceğiniz en az 2 çift ayakkabı, bot ( botların su geçirmez ve bileklerinizi sarması önerilir)  ve rahat giyeceklerin yanında sizi güneşten koruyacak güneş gözlüğü yüz ve dudaklarınız koruyacak kremler ve bir şapka, bol t-shirt, sweat shirt yeterlidir.

Yürüyüş esnasında polar, matara, krem gibi sık kullanacağınız malzemeleriniz koyacağınız  sırt çantası. Uzun yürüyüşler ve zirve çıkışlar için  Baston bulundurmanızda fayda var.

 • En az 1 lt’lik su kabı, mümkünse termos özelliğine sahip ve sıcak su saklayabilecek matara,
 • Çok büyük olmayan fakat yeterli ışık kaynağı olan yedek pilleri ve ampulü ile birlikte bir fener. Gece dolaşmalarında gerekebilir.
 • Cep telefonlarınız yurtdışı görüşmelere açık ise kullanabilirsiniz.
 •  Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında 1 (bir) parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg. ile sınırlıdır ve iç hat uçuşlarında bu sınır 5 kg.a kadar düşebilmektedir.
 • Turda çekilen fotoğrafları grup üyeleri ile paylaşım yapabilmeniz için flash bellek getirmenizi öneririz.
YUKARI