NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

KÜBA TURU

THY ile

1.GÜN :25/26 Ocak 2019 ;  İzmir  / İstanbul  /  Havana

Saat 20.00 Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar THY kontuarı önünde buluşma. Bilet ve bagaj işlemleri sonucu TK 2324 sefer sayılı uçak ile İstanbul’a hareket. 00.30'da varış. TK 183 sefer sayılı uçak ile saat 02.30'da Havana’ya hareket. Geceleme uçakta.

2.GÜN: 26 Ocak 2019  Havana / Varadero

Saat 08.15'de Havana Uluslararası Jose Marti Havalimanı’na varıyoruz. Gümrük pasaport işlemleri sonrasında Varadero’ya hareket. Yaklaşık 2 saatlik yolculuk sonrası Varadero’ya varış. Şehir turu. Otele yerleşme, dinlenme, serbest zaman. Otel aktivitelerinden yararlanabilir, deniz keyfi yapabilirsiniz. Öğlen ve akşam yemeği otelde. Geceleme.

3.GÜN: 27 Ocak 2019 ;  Varadero / Santa Clara / Trinidad

Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyoruz. Che’yi efsaneleştiren Villa Santa Clara’ya doğru yola çıkacağız. Burada yapacağımız şehir turumuzda; devrimin önemli liderleri efsanevi Ernesto Che Guevera ve Batista ordularının neredeyse tüm cephanesini taşıyan zırhlı tren müze parkını savaşın en ateşli geçtiği bugün bile eski Hilton Otel’inde kurşun izlerinin görüldüğü Parque Vidal’i görüp o günlerde yaşananları daha iyi anlayacak ve hissedeceğiz. Küçük bir gerilla grubunun başında iken 9 Ekim 1967 de Bolivya’da yaralı olarak yakalanıp infaz  edilen ve 30 yıl sonra cesedinin getirilerek defnedildiği  Che Guevera Mozolesi’ni ve “El Che” nin ünlü veda mektubunun çivi yazısı ile yazılmış anıtı ile heykelini göreceğiz. Santa Clara gezimizi yaptıktan sonra Trinidad’a doğru yola çıkıyoruz. UNESCO tarafından koruma altına alınmış ve Kübalıların gurur kaynaklarından biri olan Trinidad’a varıyoruz. Trinidad adeta bir film seti gibi…Tarihi şehirdeki yürüyüş turumuzda, tarihi dokunun merkezi olan Plaza Mayor’la turumuza  başlıyoruz. 1892 tarihli Iglesia Parroquial de la Santisima, Trinidad kilisesinin (dışarıdan),  Museo Romantico veya Palaticio Cantero’yu ziyaret ediyoruz. Ardından bu şehre özel Quanchanchara Kokteyli’ni tadacağımız bara gidiyoruz. Burada,  Som müziği eşliğinde keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Sonrasında yerel pazarda alışveriş yapabilirsiniz. Otele yerleşme ve akşam yemeği.

4.GÜN: 28 Ocak 2019 ; Trinidad – Buharlı Tren Yolculuğu – Valle De Los Ingenios -Trinidad

Kahvaltının ardından saat 08.30’da otelden hareket ediyoruz. Yarım saat sonra Trinidad tren istasyonuna varıyoruz. Saat 09.30’da hareket ediyoruz. İki buçuk saatlik buharlı tren yolculuğundan sonra, yeşillikleri, tarihi köprüleri geçerek, şeker kamışı vadisi olarak bilinen Los Ingenios Vadisi’ne hareket ediyoruz (Tren eski olduğundan önceden haber verilmeksizin bazen bakıma girmektedir. Bu durumda Valle de los Ingenios’a tur aracı ile gidilmektedir.) UNESCO koruması altındaki 270 km2 büyüklüğündeki bu bölge, 18. ve 19. yüzyıllarda 30 bin kölenin insanlık dışı şartlarda çalıştırıldığı, Küba’nın en büyük şeker plantasyonudur. Günümüzde ise turistlerin büyük ilgi gösterdiği Los Ingenios Vadisi’nde gözlem kulesi, kölelerin kaldığı barakalar ve şekeri limanlara taşıyan tarihi demiryolunu görecek ve bilgi alacağız. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bu güzel vadide Tarihi Iznaga Şeker Kamışı Çiftliği’ni ve 45 metrelik Gözetleme Kulesi’ni görüyoruz. Yerel restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından Valle de Los Ingenios’tan ayrılıyoruz. Yarım saatlik yolculuktan sonra Trinidad’a dönüş. Otele transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5.GÜN: 29 Ocak  2019 ; Trinidad – Cienfuegos - Havana

Kahvaltı - Özel otobüsümüze transfer ve Trinidad’dan ayrılış. Küba’nın şeker kamışı üretim merkezi olan aynı zamanda en güzel şehirlerinden biri olan Cienfuegos’ya hareket ediyoruz. 1819 yılında Fransız yerleşimciler tarafından kurulmuş bu şehirde; José Marti Parkı, Malecon Bulvarı, Palacio de Valle, Tomás Terry Tiyatrosu, Colegio de San Lorenzo davlet daireleri ve Prado Promenade’yi görüyor ve “Güneyin İncisi” adı verilen bu kenti yakından tanıyoruz. Havana’ya hareket. Otelimize yerleşme. Geceleme.

6.GÜN : 30 Ocak  2019 ;   Havana

Sabah kahvaltısı sonrası serbest zaman. Havana şehir turu. Turumuza Rom Fabrikası’nı gezerek başlıyoruz. Barok tarzı binalar, eski Amerikan arabaları ile ünlü sokakları, Havana Üniversite Binası, Belediye Sarayı, Katedral, Armas Meydanı, Büyük Casino, Capitol Devrim Müzesi, Sahil Şeridi, Ernest Hemingway’in gittiği barlar sokağı, La Bodequita del Medio, Floridita gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.  Ardından 1982 yılında Dünya Kültür Mirası listesine alınan, “Eski Havana” diye bilinen bölgeyi geziyoruz. Yerel bir restoranda vereceğimiz öğle yemeği molasının ardından (La Dominica v.b.) Havana Club Rom Müzesi’ni ve Partagas Puro Fabrikası’nı ziyaret ederek turumuzu sonlandırıyoruz. Geceleme.

7.GÜN: 31 Ocak 2019 ;  Havana  /  Las Terrazas Eco Community

Sabah kahvaltısı – Las Terrazas Eco-Community'i ziyareti edeceğiz.. Bir zamanlar kahve işlemek için kömür üretme sonucu tamamen ormansızlaşan ve yoksulluğa saplanan Las Terrazas bugün kendi kendini besleyen bir eko-topluluktur. Ayrıca, bu kendi kendini idame ettiren toplumun ormanlaştırma başarıları, tarihsel koruma ve çevre dengesi hakkında bilgi edinmek için Rancho Curujey kırsal köyünü ziyaret edeceğiz. Yerel sanatçılar ve çalışanları ile tanışacağız, bir okulu ziyaret ederek öğretmenler ve öğrenciler ile konuşma fırsatı bulacağız. Sabah turumuz yüzyıllar önce Fransızlar tarafından yaptırılan bir köle kahve plantasyonu olan Cafetal Buenavista’nın inanılmaz kalıntılarını keşfederek sona erecek. Yerel bir restoranda öğle yemeği molası. 1984 yılında UNESCO Biyosfer Koruma Alanı olarak ilan edilen bölge bugün hem Küba’nın en önemli eko turizm merkezi konumunda hem de doğa ile uyumlu yaşamın bir simgesi. Turumuzun bitiminde otelimize transfer oluyoruz. Geceleme otelimizde.

8.GÜN: 01 Şubat 2019 ;  Havana  /   Hemingway’in Havana’sı

Kahvaltı – Bugün, 20 yılını Küba’da geçiren ünlü Amerikalı yazar Ernest Hemingway’in Havana’da ardında bıraktığı izleri keşfetmeye ayırıyoruz. Büyük yazar dünyada gezmedik yer bırakmamış, iki dünya savaşı, İspanya iç savaşı, Afrika’da geçen seneler derken çok az insana nasip olacak bir hayat deneyimi kazanmıştı. Ancak gezdiği onca diyara rağmen Hemingway yaşamının neredeyse 22 yılını Küba’da geçirdi. Hiç kuşkusuz Hemingway’in Küba’da bıraktığı iz kadar, Küba da Hemingway’in yaşamına ve edebiyatına sirayet etmişti. Bir bakıma Hemingway’in Havana’sını tanımadan Havana’yı tam anlamıyla tanımış, Havana’yı tanımadan da Hemingway’in edebiyatını sindirmiş sayılamayız. O halde gelin büyük yazarı Havana’da takip edelim. İlk olarak Havana’daki ilk yıllarından sonra “tek evim” diye bahsettiği ve hayatında satın aldığı tek ev olan Finca Vigia’yı ziyaret ediyoruz. Diğer pek çok yazısının yanında bu ev aynı zamanda Yaşlı Adam ve Deniz kitabının da yazıldığı yerdir. Ona 1954 yılında Pulitzer ödülünü kazandıran romana ilham veren yer ise sık sık uğramadan edemediği balıkçı kasabası Cojimar ve o kasabada yaşayan Anselmo Hernandez adında bir balıkçıdır. Evini satın almadan önce çokça zaman geçirdiği Ambos Mundo otelindeki odası da büyük bir edebiyat dehasının geçmişine tanıklık edecek, “Papa Doble” ismini alan duble Daiquiri’sinden vazgeçemediği Floridita Restoran-Bar’ında aynı içkinin tadına bakabilirsiniz. Film yıldızı arkadaşlarının eşliğinde, büyük yazar bir öğlen saat 12’de içkisini devirir ve belki de sevdiği arkadaşlarından biriyle şakalaşarak kavgaya tutuşur. Siz de bir tane alıp şehrin ve edebiyatın efsanesiyle kendinizden geçin diyoruz. Yalnız, dikkati elden bırakıp Hemingway gibi içmeye kalkmayalım. Herkes yazarın dillere destan rom iştahı ile aşık atamaz.  Havana’ya dönüş. Geceleme.

9.GÜN : 02  / 03 Şubat 2019 ; İstanbul / İzmir

Kahvaltı, Rehberinizin belirleyeceği saatte otelimizden ayrılış. Havana’a Havalimanı'na transfer oluyoruz. Check-in, pasaport ve gümrük kontrollerinden sonra TK183 sefer sayılı uçak ile saat  09.35'de  İstanbul’a hareket. Ertesi gün yerel saat ile 10.00'da İstanbul’a varış. Uçağımızı değiştirdikten sonra TK … sefer sayılı uçak ile saat … İzmir’e hareket. Bir sonraki turumuzda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Bu Turun Tarihleri

25 Ocak-02 Şubat 2019, 7 Gece 9 Gün

Ücret Bilgileri

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Türk Hava Yolları ile İzmir / İstanbul /  Havana  - İstanbul / İzmir arası ekonomi sınıf uçak bileti
 • Havalimanı vergisi ve uçuş sigortası
 • Havana’da (4) gece Nacional Hotel 5* vb. Standard  odalarda  oda kahvaltı bazında konaklama
 • Trinidad’da (2) gece  Brisas del Mar 4* Standard odalarda her şey dahil konaklama 
 • Varadero’da (1) gece  Grand Memories Varadero 5* da vb. Standard odalarda (her şey dahil konaklama) 
 • Havaalanı / otel / havaalanı transferleri
 • Klimalı özel otobüs ile Havana / Cienfuegos / Trinidad / Santa Clara / Varadero arası transferler 
 • Tam günlük, öğle yemekli Havana şehir turu, 
 • Modern Havana’da klasik Amerikan arabaları ile bir saatlik panaromik tur
 • Tam günlük öğle  yemekli ( 1 içecek dahil )  Las  Terrazas Eco Community turu
 • Romantik Müze – (Buharlı trenle / müsait olması durumunda ) Valle De Los Ingenios turu 
 • Öğle yemekli ( 1 içecek dahil ) Santa Clara turu 
 • Cienfuegos şehir turu ve öğle yemeği (1 içecek dahil),
 • Romantic Museum’a giriş ücreti,
 • 1 Mayıs gösterilerine transfer ve öğle yemekli  (1 içecek dahil) Hemingway turu,
 • Toplam (5) öğle yemeği ve (3) akşam yemeği,
 • Özel Seyahat Sağlık Sigortası ve Güvence Paketi Poliçesi
 • Küba da gezi boyunca yerel rehberlik hizmetleri
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmetleri

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Programda belirtilmeyen yemekler
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Programda yer almayan ve isteğe bağlı olarak düzenlenecek olan organizasyonlar
 • Vize Ücreti ve servis bedeli (55 $)  Yeşil pasaporta vize gerekmemektedir.
 • Küba ayakbastı ücreti ( 25 $ ) Konuklar tarafından gümrükte bireysel olarak ödenecektir.     
 • Yurt Dışı Çıkış harcı  ( 15.00 TL )

Önemli Notlar

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Türk Hava Havayollarından alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Havayollarının yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir. 
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 15 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde  Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.
 • Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyit ediniz.
 • Bu seyahate iştirak edecek her yolcunun pasaport temdit süresinin seyahat başlangıç itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir. 
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 6 kg.’ı geçmemelidir. 
 • Tur boyunca kullanacağınız tüm uçuşlarda ekstra ağırlıklar yüzünden ödenecek bagaj ücretinden Pastoral Tour ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir.
 • Şirketimiz sizler ile konsolosluk arasında aracı durumunda olup herhangi bir vize alım garantisi vermez. Konsolosluğun vermediği vizelerden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu tutulamaz. Vize verilmediği takdirde, yolcunun vize ve servis ücretinin iadesi yapılmaz. 
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlisine pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir. 
 • Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate iştirak edemedikleri takdirde hiçbir ücret iadesi yapılmaz.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikayetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir.
 • Cep telefonlarınız yurt dışı görüşmelere açık ise seyahatiniz sırasında kullanabilirsiniz.
 • Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.
 • Yıldız sayısı ve standartları aynı kalmak koşulu ile otellerde değişiklik yapılabilir. 
 • Olası rahatsızlıkları ve alerjisi olan konuklarımızın, bu durumlarını kayıt esnasında bildirmelerini rica ederiz. 
 • İstanbul - Havana: 13 saat 50 dakika, Havana– İstanbul: 16 saat 15 dakika.
 • Küba’nın para birimi Küba Pesosu’dur (CUP). Ancak turistlerin kullanımı için Convertible Peso (CUC) adı verilen bir para birimi daha vardır. Seyahatiniz esnasında bu parayı kullanacaksınız. Yanınıza EURO ve bunun ufak birimlerini almanızı öneririz.
 • Küba ile Türkiye arasında -7 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Küba’da 05.00
 • Cep telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise Turkcell ve Avea hatlar Küba’da kullanılmaktadır. Ancak konuşma ücreti oldukça pahalı (1 dakika = 8 TL).
 • Küba’da tavuk, deniz mahsulleri ve kara fasulye oldukça yaygındır. Yemeklerde yöreye özgü baharatlar kullanılır ancak tur boyunca aldığımız yemeklerin damak lezzetinize uygun olduğunu hissedeceksiniz.
 • Küba’da elektrik 110 volt olsa da kalınacak otellerde 220 volt elektrik kullanılmaktadır. Prizler A tipi ikili ve B tipi üçlü prizlerdir. Prizlerin örnekleri şu adreslerden görülebilir: http://www.iec.ch/worldplugs/typeA.htm ve http://www.iec.ch/worldplugs/typeB.htm. Adaptör getirmeniz gerekecektir.
 • Küba’dan puro alabilirsiniz. Bunun dışında hediyelik eşyalar dışında alışveriş ürünü bulunmuyor.  Küba’dan faturasız olarak iki kutu puro alınabiliyor. Bunun üzerindeki sayılara gümrükte el koyulabilir. Faturalı olarak en fazla 2.000 Euro değerinde puro  alabilirsiniz.
YUKARI