NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

LÜBBEY VE BİRGİ TURU

Küçük Menderes havzasında, Bozdağ’ın eteğinde, beş yüz metre yükseklikte, dağların arasına saklanarak, sırtını vadiye dayayan hem gizemli hem de sessiz bir köy….  Alışılagelmiş köylerden değil. 130 haneli, Yörük Türkmen köyü olan Lübbey, “satılık köy”, “terk edilmiş kartal yuvası”, “efe ve zeybeklerin korunağı”, “hikayesi olan köy” ve “eşkıya sığınağı” gibi benzetmelerle zaman zaman gündeme gelmektedir. Türkmen yerleşiminin özgün karakterini taşıyan köy; yılın belirli dönemlerinde fotoğraf ve belgesel tutkunlarının uğrak yeri olmuştur. Köye gelen fotoğrafçılar ve belgeselciler, kendi haline bırakılan ve hayalet şehri andıran köyün birçok noktasında güzel çekimler yaparak bölgenin tanıtımını yapmaya çalışıyorlar. Taş duvarlı, ahşap öğelerle tamamlanmış geleneksel evlerin arasında dolaşın, inanılmaz güzel manzaranın keyfini çıkarın, köy kahvesinde çayınızı içip köyün yaşlılarıyla sohbet edin…
       
Sabah saat 08:00'da Fahrettin Altay Meydanı Pamukkale Seyahat önü, saat 08:20'de Alsancak Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önü, saat 08:40'da Karşıyaka Yunuslar Mavikule önü ve saat 09:00'de Bornova Ege Üniversitesi kampüs önünden konukların alınması ve Turgutlu yönüne hareket. Yolda vereceğimiz kahvaltı molası (ekstra) sonrasında Lübbey Köyü'ne doğru hareket ediyoruz. Lübbey’e varışımızla birlikte köy tanıtım turumuzda;  köyün, geleneksel mimari yapısı, tarihi dokusu, kiremit çatılı birbirine yaslanan evleri, özellikleri ile ilgili bilgilendirme almaya başlıyoruz. Köyde taş duvarlı, ahşap öğelerle tamamlanmış geleneksel evlerin arasında dolaşıp, inanılmaz güzel manzaranın keyfini çıkaracağız. Köy kahvesinde çayımızı içip köyün yaşlılarıyla sohbet edeceğiz. Ardından öğle yemeğimizi almak üzere Birgi’ye hareket ediyoruz. Bozdağlar’ın Güney yamaçlarında yer alan, Birgi çayının sağında ve solunda kurulmuş olan kent, sadece koruma altına alınan tarihi eserleri ve yarım asırlık çam ağaçlarıyla değil, gündelik gelenek ve görenekleriyle de saklı kalmış bir tarihe sahiptirHer köşesi tarih kokan İzmir’in bu şirin beldesi, sahip olduğu kültürel ve manevi değerleri ile dev bir müzenin parçası gibidir. Birgi de görülebilecek yerler arasında; Kültür Bakanlığı tarafından müze olarak işletilen ünlü Çakırağa Konağı, Ulu Cami, Mehmet Efendi Medresesi, Sultan Şah Türbesi, Aydınoğlu Mehmet Bey Türbesi, Derviş Ağa Cami, Kara oğlu Cami ve Çeşmesi ile Bizans döneminden kalma kulesi ve İ. Hakkı Ayvaz Kent Müzesi & Bedia Akartürk Sanat Müzesi bulunmaktadır. Güzel bir günün ardından İzmir’e dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Akşam saatlerinde İzmir’e varıyor ve bir dahaki gezimizde buluşmak üzere vedalaşıyoruz. 

 

Bu Turun Tarihleri

01 Nisan 2018 

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, Çeve gezileri, Rehberlik  

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER : Yolda  alınacak sabah kahvaltısı , öğle yemeği ve içecekler, kişisel alışverişler, Müze ve Örenyeri giriş ücretleri 

Önemli Notlar

  • Turlarımızda araç seçimi katılımcı sayısına göre belirlenmektedir.
  • Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. 
  • Turumuzun gerçekleşebilmesi için gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.
  • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.
  • Müze kartınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir. 

 

YUKARI