NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

NERGİS KOKULU KARABURUN & MORDOĞAN KÖYLERİ

Sabah saat 08.00 Karşıyaka Yunuslar, saat 08.20 Alsancak Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önü ve saat 08.45 Üçkuyular Hava eğitim komutanlığı önü otobüs durağından hareket ediyoruz. Bu sabah ilk durağımız Eski Mordoğan köyü. Bu köy, belde merkezine yaklaşık 2 km. mesafededir. Köyde yaşayan yaşlılar, yerleşimin ilk defa burada başladığını ve 19. yüzyılın sonlarına doğru da kıyı kenarına taşındığını ifade etmektedir. Köy meydanında bulunan ve nefis kalem işi süslemeleriyle göz kamaştıran erken 14.y.y. Ayşe Hatun Camisini görüyoruz. Bu şirin köyde bulunan Tarih ve etnografya müzesi olan Müesser Aktaş müzesini ziyaret ediyoruz. Bu müze 2008 yılında açılmıştır. Yerel kültür evinde; el sanatları ürünleri, geleneksel köy odası, yöresel giysiler ve mutfak eşyaları sergilenmektedir. Ardından Karaburun'un nefis öküz köftesini ve keşkeğini tadacağımız Eğlenhoca köyüne geçiyoruz. Her durduğumuz köy meydanında cennet kokulu nergis tezgahları bizi bekliyor olacak. Kış mevsimi, ülkemizin çoğu yeri için kar ve soğuk anlamına gelirken, Ege'nin saklı cenneti Karaburun'da ise “nergis mevsimi” olarak biliniyor. Her yıl Aralık ayından itibaren çiçeklenmeye başlayan nergis tarlaları, Şubat sonuna değin Karaburun'u süslemeye devam ediyor. Programımıza Kösedere köyünü, ardından da İnecik köyü'ndeki Eğitim ve atölye faaliyetlerinin düzenleneceği, zeytin ve zeytin ürünleri başta olmak üzere bölgedeki doğal ve kültürel varlığın korunmasına, zenginleşmesine ve tanıtımına katkı bulunması amacıyla açılan Zeytin Okulu'da göreceğimiz yerler arasında. Artık leziz bir öğle yemeği zamanı geldi. Karaburun / Tepeköy Limanına gidiyoruz. Yemek sonrası nergis ve sümbül alışverişimizi yapıyoruz. Karaburun yarımadasının Sakız'a bakan kuzey cephesine dolaşıyoruz. Eski Karaburun' da Büyük Ada manzarasına nazır soba başında son kahve molamızı verdikten ve nergis alışverişlerimizi tamamladıktan sonra eve dönüş yolculuğunda geçeceğiz. Nergis kokulu bir günün ardından bir başka gezimizde buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz.

 

Bu Turun Tarihleri

10 Şubat 2019

Ücret Bilgileri

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, Çevre gezileri, Rehberlik 

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği ve içecekler, kişisel alışverişler (un kurabiyesi , nergis , zeytin yağı vb ), Müze ve Örenyeri giriş ücretleri

 

Önemli Notlar

  • Turlarımızda araç seçimi katılımcı sayısına göre belirlenmektedir.
  • Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. 
  • Turumuzun gerçekleşebilmesi için gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.
  • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir. 
  • Müze kartınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.
YUKARI