NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

TUNCELİ / OVACIK VE MUNZUR VADİSİ TURU

Cumhuriyet Dönemi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün tunç gibi sağlam insanlarına ithafen Tunceli ismini verdiği okuma oranı en yüksek ilimiz…Sünni, Alevi, Türkmen, Ermeni ve Kürt nüfusun bir arada kardeşçe yaşayageldiği Pertek ve Keban Barajı’na meydan okuyup hala ayakta kalan Pertek Kalesi’nin sular arasındaki ada görünümlü yapısını göreceksiniz. Cemevleri, ziyaretler ve ocaklarla Anadolu Aleviliğinin kalbi…Türkiye’nin en önemli milli parklarından flora ve fauna bakımından çok zengin olan ve doğal sit alanı olarak görülen; barındırdığı iki yüz yetmiş endemik bitki türü ile yaklaşık 1550 bitki türüne ev sahipliği yapan Munzur Vadisi Milli Parkı; buz gibi gözeleri ile olağanüstü doğasıyla büyüleneceğiniz
coğrafyasıyla, Ovacık’da farklı bir yerel yönetim deneyimi…Bölgedeki efsaneleri yerinde dinleyeceksiniz…

26 Nisan 2019, Cuma : İZMİR - ELAZIĞ – NAZİMİYE – PÜLÜMÜR – AĞLAYAN KAYALAR – TUNCELİ

Adnan Menderes Havalimanı Pegasus Havayollarının kontuarında saat 08.00'da buluşma. Saat 09.45'de Elazığ’a uçuyoruz. Saat 11.30'da Elazığ Havalimanı'na varış. Aracımızla buluşma. Türkiye’de önemli mevkilerde bulunan birçok kişinin doğduğu Nazimiye ilçesine hareket ediyoruz. Bölgede Alevilerce kutsal kabul edilen Düzgün Baba Türbesi’ni ziyaret ediyoruz. Buradaki köylüler her yıl yazın başında çayırlar başlamadan önce bereketli olsun diye ve çayırlar bittikten sonra şükür olsun diye bir araya gelip burada Allah’ı anar kurban keserler. Düzgün Baba’da derviş hayatı süren insanları görmek mümkündür. Nazımiye’de öğle yemeği molasının ardından Pülümür’e hareket ediyoruz. Nazımiye’den Pülümür’e giderken vadi boyunca ‘Ağlayan Kayaları’, bitki örtüsünün zenginliği ve vadinin çarpıcı derinliği ile çok etkileyici doğal güzellikleri izleyerek Pülümür’e ulaşıyoruz. Dersim ve Pülümür yöresinde insan yaşamında kullanılan materyallerin sergilendiği Pülümür Bellek ve Kültürevi’ni ziyaret ediyoruz. ( Açık olması durumunda)  Daha sonra Tunceli-Erzincan karayolu üzerinde Hılbeş Köprüsü yakınlarında bulunan ve halk arasında da sürekli su damladığı için "Ağlayan Kayalar" adı verilen kayalarda fotoğraf molası veriyoruz. Tunceli şehir merkezinde bulunan otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

27 Nisan 2019, Cumartesi : MUNZUR VADİSİ – OVACIK – HOZAT – PERTEK

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Tunceli kent gezimizi yapıyor ve dağların göğe uzandığı, sapsarı, turuncu, kırmızı ve yeşilin binbir tonu eşliğinde yapacağımız, Türkiye’nin en büyük ve önemli milli parklarından biri olan Munzur Vadisi Milli Park’ını ziyaret ediyoruz. Munzur Gözeleri'ndeki Alevi-Kızılbaş inancının en önemli şahsiyetlerinden biri olan Ana Fatma Ziyaretgâhı ve Munzur Suyu kenarında, derin ve kayalık bir vadinin içerisinde yer alan Halbori Gözeleri ziyaretimizin ardından Munzur Nehri kıyısında öğle yemeği molası. Türkülere destan olan ve halk dayanışması ile ünlü Munzur dağlarının güneyindeki güzel ilçe Ovacık’a hareket. İlçe gezisimizde Türkiye Komünist Partili tek belediye başkanı olan Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Ovacık ilçemize kazandırdıklarına şahit olacağız. Ardından Hozat’a hareket ediyoruz. Hozat Çarşısı ve Hozat’a bağlı Geçimli köyünde bulunan Ergen Kilisesi’ni geziyoruz. Ermenice bir isim olan ve Kalecik anlamına gelen Pertek’e hareket ediyoruz. Otelimize gidiş ve yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

28 Nisan 2019, Pazar : PERTEK – SAĞMAN KÖYÜ – ÇEMİŞGEZEK – ELAZIĞ

Otelde alınan kahvaltıdan sonra bölgenin Keban Barajı suları altında kalmasıyla bir başka noktaya nakledilen Çelebi Ağa ve Baysungur camilerinin görülmesi. Pertek Cem evini ziyaret ettikten sonra Sağman Köyü’ne hareket ediyoruz. 1555 yıllında Keyhüsrev’in oğlu Salih paşa tarafında inşa edilmiş Sağman Camisi, tarihi köy çeşmesi ve kaleyi görüyoruz ve sonrasında Çemişgezek’e hareket ediyoruz. Çemişgezek Kalesi, Tahar Çayı üzerinde ova köyleri ile ulaşımı sağlayan ve 1807 yılında Yusuf Ziya paşa tarafında inşa edilmiş Çemişgezek Köprüsü, 1572 yıllında inşa edilmiş, Pehlül beyin çocuklarının yattığı (Uzun Hasan da Pehlül Bey’in oğludur) Uzun Hasan Türbesi, Yelmaniye Camisi ve kayalıkların içi oyulup oda şeklinde oyukların bulunduğu İn delikleri görülecek yerler arasında bulunmaktadır. Feribotla Elazığ’a geçerken Murat Nehri kenarında bir kayalık üzerinde inşa edilmiş, Keban Baraj Gölü yapılınca ada olarak kalmış Pertek Kalesi’ni de panoramik olarak göreceğiz. Kalenin içerisinde bir adet sarnıç bulunmakta olup, çevresindeki çinili odalarda da Mengüçoğulları'ndan izler bulunmaktadır. Kale Osmanlı döneminde tamir görmüştür. Elazığ’a geçiş. Panoramik Elazığ turu. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

29 Nisan 2019, Pazartesi : ELAZIĞ – HARPUT – MALATYA – İZMİR

Otelde alınan kahvaltıdan sonra eski Elazığ olarak bilinen Harput gezimize başlıyoruz. Harput Kalesi’nin ilk defa M.Ö. 2000 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. Sonraki dönemlerde kalenin eteklerinde yerleşme başlamış, daha sonra da meydana gelen şehrin etrafı surlarla çevrilmiştir. Ancak parlak bir tarihi geçmişe sahip olan tarihi şehrin, yerleşime elverişli olmayışı, tabiat şartlarının zorluğu nedeniyle, 1834 yılında, Reşid Mehmet Paşa tarafından bugünkü yerinde kurulmuştur. Bugün neredeyse terk edilmiş bir şehir görünümünde olan tarihi Harput yerleşkesi bizleri geçmişe götüren sessizliği ve tarihi dokusu ile karşılamaktadır. Harputlu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından 1156 - 1157 yılarında yaptırılmış olan Ulu Camii Anadolu’daki en eski Türk camilerinden bir tanesidir. Dikdörtgen planlı, duvarları moloz taştan kubbe kemerler ve minaresi tuğladan yapılmış olan camiinin iki kapısı mevcut olup, minaresi bugün dahi eğri bir şekilde durmaktadır.  Elazığ yöresinin geleneksel yemeklerini tadacağımız yerel bir lokantada öğle yemeğimizi yedikten sonra Malatya’ya doğru hareket ediyoruz. Unesco Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Arslantepe Höyüğü’nü ziyaret ediyoruz. Malatya’ya 7 km mesafedeki Arslantepe Höyüğü; Yukarı Mezopotamya’nın bir parçasını oluşturmaktaysa da tam anlamıyla yerel özelliklerini yitirmemiştir. Şanlıurfa’da yer alan Göbeklitepe’den eski değil ama aristokrasinin doğduğu ve ilk devlet şeklinin ortaya çıktığı resmi dini ve kültürel bir merkezdir. Arslantepe Höyüğü içinde dünyanın en eski kerpiç sarayını barındırmaktadır. Zamanımız elverdiği ölçüde eski Malatya evlerini ve çarşısını gezip, alışveriş yapacağız. Belirlenen saatte Malatya havalimanına transfer oluyoruz. Sun Express HY ile saat  21.45'de İzmir’e hareket ve 23.35'te İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

26-29 Nisan 2019, 3 Gece 4 Gün

 

Ücret Bilgileri

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • İzmir / Elazığ Pegasus HY & Malatya / İzmir Sun Express HY uçak bileti
 • Programda belirtilen tüm ulaşım hizmetleri, şehir ve çevre turları 
 • Tunceli’de 4* Grand Şaroğlu Otel’de vb. 1 gece konaklama 
 • Pertek’te Pertek Termal Otel’de vb. 1 gece konaklama
 • Elazıg’da Park Dedeman Hotel’de vb. 1 gece konaklama
 • Otellerde alınacak olan sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri ( 3 )
 • Müze ören yerleri giriş ücreti ve bağışlar  
 • Pertek – Elazığ feribot ücreti  
 • Tursab seyahat güvence paketi 
 • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti 

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Kişisel harcamalar
 • Otellerde yapılacak olan ekstra harcamalar
 • Öğle yemekleri ve yemeklerde alınan tüm içecekler

Önemli Notlar

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Pegasus / Sun Express Havayolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Uçak yerlerimiz grup olarak 15 kişi ile sınırlıdır. Yerlerimiz dolduğunda sistem üzerinden bilet kesilir ve ücret farkı yolcuya yansıtılır.
 • Havayolunun yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir.
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikayetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
YUKARI