NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

HAKKARİ TURU

1.GÜN: VAN – HOŞAP / BAŞKALE - VANADOKYA (Peri Bacaları) / YÜKSEKOVA - Devrimci Gençlik Köprüsü / HAKKARİ

Saat 10:00'da İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda Sun Express havayolları kontuarında buluşma. Saat 11.55'de Van’a hareket. Saat 14.05'de Van’a varış. İlk olarak yöresel öğle yemeğimizi (ekstra) alıyor ve Urartuların en önemli dış kalelerinden olan Hoşap Kalesi'ne hareket ediyoruz. Kale gezimiz sonrası, Van’ın Başkale ilçesine Yavuzlar Köyü’nde Kapadokya’ya benzerliği nedeniyle Vanadokya denilen peri bacalarına göreceğiz. Zap Suyu'nun oluşturduğu vadi ve kanyonların sunduğu görsel şölenle ve fotoğraf molaları ile Yüksekova ilçesine hareket. En büyük vadisi Yüksekova'dan geçen Zap'ın bir kolu olan Nehil Irmağı vadisidir. Yüksekova'daki yaylalar ekonomik hayata yön vermiş ve özellikle hayvancılığı ön plana çıkarmıştır. Hakkari’ye hareket ediyoruz.  Hakkari'ye 20 kilometre mesafede Zap Suyu üzerinde 1969 yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşları adına yaptırılan ve 1999 yılında bombalanarak yıkılmasının ardından Yazar Cezmi Ersöz'ün koordinasyonunda toplanan parayla yeniden inşa edilen 70 metre uzunluğundaki asma köprü Devrimci Gençlik Köprüsü, 2010 yılının Ekim ayında çeşitli sanatçı, aydınlar, Türkiye'nin çeşitli illerindeki üniversitelerden gelen öğrenciler ve çok sayıda kişinin katılımıyla açılmıştır. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anıyoruz. Hakkari’deki otelimize yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.

2.GÜN: HAKKARİ - (Berçelan Yaylası / Seyithan Gölü) Cennet Cehennem Vadisi

Kahvaltı – Ülkemizin doğusunda yer alan Hakkâri tarih boyunca birçok medeniyetin hâkimiyetine girmiştir. Köklü geçmişi ile öne çıkan Hakkâri camileri, kaleleri, sarayları ile önem taşır. Hakkari şehir turumuzda ilk olarak; 18 y.y.da bölge yöneticilerinden İzzetin oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılan çift katlı ve kanatlı, açık avlulu  düz damlı medreseler grubuna giren Hakkari Meydan Medresesi gezilecektir. Medrese, düzgün kesme taş işçiliği gösteren anıtsal yapısı, düzgün planı, iki katlı revaklı avlusu, mescit ve odaları ile kapısındaki süslemeler ve içerisindeki sütun başlıkları ile dikkat çeker. Ayrıca günümüze orijinal yapısını koruyarak ve sağlam bir şekilde gelmiş, Hakkâri’nin tek anıt yapısıdır. Şemdinli Taş Köprüsü ve Kayme Sarayı görülecek diğer mekanlar olacak. Artık Hakkari çevresindeki yaylalara çıkma zamanı, Berçelan Yaylası’nın kuzeybatı yönündeki zirveye yakın bir çöküntüde, Cilolar'ın zirveleri arasında bulunan göllerin bir benzeri Seyithan Gölü’dür. Kaynağını hemen yanındaki karlardan ve bembeyaz soğuk pınarlardan alır. Göl berrak ve masmavi rengiyle oldukça güzel bir görünüme sahiptir. İsmini, av düşkünü olan ve her ava çıktığında bu gölün kenarında dinlenen Hakkari Beyi’nin oğlu Seyithan’dan almıştır...Hakkari’deki otelimize dönüş ve geceleme.

3. GÜN: HAKKARİ - ÇUKURCA – ŞIRNAK

Kahvaltı - Hakkâri denince akla ilk gelen akarsu şüphesiz ki Zap Suyu’dur. Zap Suyu, Çukurca ilçesinin batısından Irak topraklarına geçer. Başkale Vadisi’nde geçerken aldığı bazı derelerle büyür. Beslendiği en önemli kaynak Karasu olup sırası ile Hakkâri-Van, Yüksekova, Başkale, Örmeta ve Kunin'in sınırlarını belirler. Yağmur, kar ve buzul sularıyla beslenen Zap Suyu'nun ilkbahar ve yaz başlarında kabaran suları kış aylarında Türkiye’nin en hızlı akan akarsularından biri olur. Zap Vadisi üzerinden Çukurca’ya hareket ediyoruz. Akarsuyu içinden aktığı vadinin görsel açıdan ortaya koyduğu şekiller ile de tam bir açık hava müzesi durumundadır. Ayrıca Zap Suyu boyunca gelişmiş dik ve derin vadiler hem seyir hem sunması açısından oldukça zengindir. Vadi boyunca şelaleler endemik bitkiler ve belki de ters laleleri görmemiz mümkün olabilecek. Çukurca’da Çukurca Kalesi ve çok katlı taş evleri görecek ve resimleyeceğiz. Öğle yemeğimiz yöresel yemeklerden oluşacak. Çukurca’dan Şırnak’a hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde Irak sınırına bakan sarp dağların panoramasında ve eski kervanların izinde yol alıyoruz. Haşin dağlık bölgelerden geçerek  Şırnak üzerinden Cizre’ye hareket. Ulu Camii, Cizre Kent Surları, Cizre Müzesi (Asur, Babil, Med, Guti Memlük, Abbası, Selçuklu, Azizan, Zengi, Rum ve Osmanlı eserlerinin sergilendiği müze gezimizi yapıyoruz. Hazreti Nuh Camii ve Türbesi, İsmail Ebuliz El Ceseri Yatırı (Kesikbaş Yatırı 9 Kırmızı Medrese  Cizre Ulu Camii) görülecek yerler arasında. Zap Suyu Vadisi doğal peyzajın en renkli olduğu mekânlardan biridir. Özellikle yamaçlardan yuvarlanarak düşen kaya parçalarının oluşturduğu doğal köprüler şeklindeki oluşumlar, yöre halkı tarafından Şeytan Köprüleri olarak anılarak vadiye ayrı bir güzellik katarlar. Vadinin Hakkâri-Irak sınırı arasında kalan bölümü çok özgün bir güzelliğe sahiptir. Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme.

4. GÜN: ŞIRNAK  - SİİRT – BATMAN - DİYARBAKIR

Kahvaltı – Siirt’e hareket. Panoramik şehir turumuzu yapıyoruz. Batman’a devam ediyoruz. Havalimanına hareket ediyoruz. Sun Express HY ile saat 17.55'de İzmir’e hareket ediyoruz. Saat 19.45'de İzmir’e varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

3 Gece 4 Gün

Ücret Bilgileri

ÜCRETE DAHİL HİZMETLERİMİZ

 • İzmir /  Van – Malatya /  İzmir Sun Express Havayolu uçak bileti 
 • Tur boyunca lüks araç ile ulaşım
 • Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
 • 2 Gece Hakkari’de 4* otelde de  konaklama
 • 1 gece Tatvan’da 4* otelde konaklama
 • Otelde alınacak sabah kahvaltıları  ( 4 ) 
 • Otelde alınacak akşam yemekleri ( 4 )
 • Zorunlu seyahat sigortası
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Öğle yemekleri
 • Otelde yapılan tüm ekstra harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Programda yer almayan yemekler
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü/alkolsüz içecekler
 • Tatvan’da minubüs ücreti
 • Otellerde yapılan tüm ekstra harcamalar

Önemli Notlar

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Sun Express Hava Yolları’ndan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir.
 • Havayolunun yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet, vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Pastoral Tour, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Mayıs ve Ekim  2019 tarihli turlarımızda uçak grup yerlerimiz 22 kişi ile sınırlıdır. Kontenjan dolduğunda uçak farkı yolcularımıza yansıtılacaktır.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg.’ı geçmemelidir. 
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman kimliğinizde yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlimize bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemden Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir. 
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Yıldızları ve standartları aynı kalmak koşulu ile kalınacak otellerde değişiklik yapılabilir.
 • Araç katılımcı sayısına göre belirlenir.
YUKARI