NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

İRAN KÜLTÜR TURU / PERS MEDENİYETİNİN KALBİNE YOLCULUK

TÜM TURLAR, GİRİŞ ÜCRETLERİ VE AKŞAM YEMEKLERİ DAHİL

Şah Abbas'ın görkemli başkenti İsfahan'dan Fars kültürünün kalbi Şiraz'a, modern İran'ın hareketli kenti Tahran'dan dolambaçlı sokakları ve kerpiç evleri ile Yezd'e unutulmaz bir yolculuk...İlk Pers devletinin başkenti Persepolis'in kalıntılarını, kutsal şehir Kum'u, İran'ın en eski köylerinden Abyaneh'i, en eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış sevimli vaha kenti...Kaşhan’ı Pastoral Tour ayrıcalığı ile keşfetme imkanını kaçırmayın...

1. GÜN : İZMİR – İSTANBUL – TAHRAN

Saat 05.00'de İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda İç Hatlar Terminali’nde buluşma. T2307.sefer sayılı uçuş ile 06.40’da İstanbul’a hareket. 07.50'de İstanbul'a  varış ve TK 870 sefer sayılı uçuş ile saat 09.50'de Tahran’a hareket. 13.25'de Tahran’a varış. Gümrük ve pasaport işlemleri.  Aracımızla buluşma ve Rey’e hareket. Rey, Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun 1043-1051 yılları arasında 2. başkenti olmuştur. Yaklaşık yarım saatlik yolculuk sonrası Rey kentine varıyor ve şehir turumuzu yapıyoruz. Turumuza; Burc-i Tugrul’u ziyaret ederek başlıyoruz. Burası Tuğrul Bey’inı eşi Ferruh Hatun tarafından Selçuklu yapı tarzında tuğladan ve burçlu olarak inşa edilmiştir. Tuğrul Bey’in bu yapıya defnedildiği bilinmektedir. Daha sonra,  Çeşmi Ali kabartması ve İmam Rıza’nın kardeşinin de bulunduğu İmamzade Türbesi ziyaret edilecektir. Burada, Pehlevi Hanedanlığı'nın kurucusu Şah Rıza Pehlevi’nın de mezarı bulunmaktadır. İslam Devrimi sonrası Şahın mezarı buradan çıkartılmış ve Mısır’a taşınmıştır. Şahı’ın ilk mezarı de Güney Afrika’da idi. Rey’den ayrılıyor ve Tahran’a geçiyoruz. Otelimize yerleşmeden önce panaromik Tahran şehir turumuzda; Özgürlük Anıtı’nı, Azadi Meydanı’nı, Musalla Cami, İmam Humeyni Anıt mezarı, Burç el Milad ve Tahran’ın caddelerini göreceğiz. Otelimize yerleşme, dinlenme. Akşam yemeği ve geceleme.

2. GÜN : TAHRAN

Kahvaltımızın ardından Kaçar Hanedanı’nın kurucusu Ağa Muhammed Han’ın XVIII. yüzyılda başkent ilan ettiği Tahran’ı gezeceğiz. Turumuz sırasında tüm ülke tarihine ışık tutan ve eşsiz bir koleksiyon barındıran Arkeoloji Müzesi, Ulusal Halı Müzesi Kaçar Hanedanı’nın Avrupa saraylarından etkilenerek yaptırdığı Golestan Sarayı, Kaçar ve Safevi hanedanlarının değerli taşlarının sergilendiği Milli Mücevher Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Müze dünyadaki en değerli mücevher koleksiyonlarından biridir. Müzede; Safevi, Afşar, Kaçar dönemlerinin ve Şah’ın Delhi Sultanlığı’ndan ganimet olarak elde ettiği mücevher kolleksiyonunu; aynı zamanda Şah Rıza Pehlevi ile Ferah Diba’nıni ve Prenses Süreyya’nın çok özel günlerde kullandıkları paha biçilmez taçları sergilenmektedir. Tahran’ın kapalı çarşısında serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

3. GÜN : TAHRAN – QAM  (150 km) – KASHAN  (110 km)

Kahvaltı - Qum şehirne hareket. Varışımızla birlikte Qam şehrini tanıtan turumuza başlıyoruz. Qam, İran’ın güneyinde yüksek çöllük bölgede yer almaktadır ve tarihi İpek Yolu şehirlerinden biridir. Bu antik şehir UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Tarihi 2000 yılından eskiye giden ve Sasani stilinde çamur tuğlaların kullanıldığı Qam şehri günümüzde dahi arkeologların nasıl ve ne zaman inşa edildiği konusunda net fikirlere sahip olmadığı bir şehirdir. Şehrin inşaatında kullanılan yapı malzemeleri laboratuarlarda yeniden imal edilerek eski doku yeniden ayağa kaldırılmaya çalışılmaktadır. Şehir turumuzun ardından Kebir Çölü’nün kıyısındaki vaha şehir Kaşhan’a devam ediyoruz. Şehrin genel dokusu, görülecek yerleri oldukça güzel ve bir o kadar otantik, Pers İmparatorluğu zamanındaki İran’ı çok güzel fotoğraflıyor. Kaşhan’da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş, Şah Abbas adına tasarlanan, içinden şırıl şırıl suların aktığı turkuaz havuzlar, 500 yıllık sedir ağaçları ve çiçek açma zamanı geldiğinde etrafı mis gibi portakal çiçeği kokan portakal ağaçlarıyla dolu Fin Bahçesi’ni, muhteşem tarihi yapılarıyla, orjinalini koruyan kent dokusuyla Mir Ahmet mahallesinde bulunan Borucerdiha konağını / veya Tabatabaei Evi gibi  geleneksel konakları, bahçeleri ve çarşıları, Celali Kalesi olarak bilinen çevre surlarını, Melikşah döneminde yapılmış  Mescid-i Cuma Camii'ni göreceğiz. Seramik ve çini işleri, ipek ve yün halıları, gül bahçeleri ve gül suyu ile meşhur bu eski şehrin çarşılarında serbest zaman vereceğiz. Otelimize yerleşme, akşam yemeği ve geceleme.

4. GÜN : ABYANEH  - ARDİSTAN -  ESFAHAN

Sabah kahvaltısı sonrası İran’ın tipik yaşantısını gözlemleyebileceğiniz UNESCO’nun da koruma listesinde olan ünlü Abyaneh kasabasını göreceğiz. İkinci durağımız Ardistan, Büyük Selçuklu Mimari özelliklerini yansıtan mihrap önü kubbesi, tuğla mimarisi ve işlemeleri ile klasik Selçuklu camiisi Ardistan Mescid-i Cuma Camiisi, İmamzade Hüseyin Medresesi görülecek yerler arasında.  İsfahan’a hareket. İki saatlik yolculukla Zagros sıradağlarının eteklerinde uzanan muhteşem İsfahan’a varıyoruz. Büyük Selçuklu İmparatorluğuna XI. yüzyılın sonundan itibaren başkentlik yapan ve XVI. yüzyılda Safevilerin başkenti olan mavi kubbeli İsfahan turumuzu gerçekleştiriyoruz. İsfahan şehir turunda Şeyh Abbas’ın 1602 ‘de yeni başkenti dekore etmek için yaptırdığı ve Pekin’deki Tiananmen Meydanı’ndan sonra dünyanın en büyük ikinci meydanı, bu meydandaki UNESCO Dünya Mirası İmam Camii, Şeyh Lütfullah Camii görülecektir. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

5. GÜN : İSFAHAN

Kahvaltı sonrası, ülkenin üçüncü büyük kenti tarihi ve mimari açıdan bir Selçuklu ve Safevi başkenti İsfahan’ı geziyoruz. 1051’de Rey’den sonra Selçuklu İmparatorluğu’nun üçüncü başkenti olmuş, Melikşah döneminde de nakış nakış işlenmiştir. 2012 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki yerini almıştır.  İsfahan şehir turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şehrin en eski camisi  olan Hakim Camii, bir mimarlık şaheseri olan Kırk Sütunlu Sarayı, Ali Kapı (Devlet Kapısı), Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Meydanı), Şeyh Lutfullah Camii gezilecektir. Turumuz bitiminde, 2 km. uzunluğundaki tarihi 17.yy. kadar uzanan Kapalı Çarşı'da serbest zaman veriyoruz.  Arzu eden yolcularımız ile ünlü İran halıları hakkında fikir edinmek için halı satış merkezine de gideceğiz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

6. GÜN  : İSFAHAN – NAİN - MEYBOD - YEZD

Kahvaltı sonrası İsfahan’de Zayende Nehri üzerindeki köprüleri göreceğiz. En eski köprü Şahrestan Köprüsü 298m. Uzunluğundaki en uzun ve 33 sütunlu köprü Allahverdi Han Köprüsü görülecek ve Kuyumcular çarşısında alışveriş için serbest zaman verdikten sonra İsfahan’dan ayrılacağız. Nain’e hareket. Nain’de Ermeni mahallesi’ne gidiyor ve Vanak Manastır Kilisesi'ni ve Etnoğrafya Müzesi'ni geziyoruz. Daha sonra yol üzerinde bulunan Meybod şehrine uğruyoruz.  Meybod en az 1800 yıllık bir tarihe sahiptir.  Şehirde kervansaray, Safeviler döneminden kalma bir buz evi, Narein Kalesi300 yıllık posta evi gezilecektir. İran’da İslam öncesi Zerdüşt kültürünün en yoğun hissedildiği çöl kent Yezd’e hareket. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7. GÜN : YEZD

Sabah kahvaltısı sonrası yapacağımız Yezd şehir turunda görülecek yerler arasında, XIV. yüzyılda inşa edilen ve kendine has bir mimari sergileyen Jameh-Cuma Mescidi ve yeşilliğin bulunmadığı labirent sokaklardaki yüksek duvarlı kerpiç evleriyle, asırlardır sadece toprak rengi sergileyen ilginç Fahadan Mahallesi bulunmaktadır. Ayrıca XIX. yüzyılda inşa edilen ve geleneksel kapıları renkli camları girintileri ve havalandırma-soğutma için kullanılan çok sayıda rüzgar kuleleri olan badgirleriyle, İran’ın en iyi korunmuş evlerinden biri olan Han-ı Lari, XII. yüzyılın başlarından kalma On İki İmam Türbesi anlamına gelen Maghbarah-ye Davazdah Emam ve hemen yakınındaki derin bir kuyu olan Zenden-e Eskandar yani İskender’in Zindanı ve ölülerden sonra Zerdüştlerin 3000 yıldır sönmeyen kutsal ateşin yandığı, 1939 senesinde taşınan Ateşgede Tapınağı’nı ziyaret edeceğiz. İhtişamlı kapı ve minarelere sahip  Emir Çakmak Kompleksi’nden sonra 250 yıllık geçmişe sahip Yezd’in en yüksek badgir-rüzgar kulesinin bulunduğu Devletabad Bahçeleri de göreceğimiz yerler arasında. Turumuzun ardından otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

8. GÜN : YEZD  ( Abarkooh, Passargade, Naqsh- Rostam ) – PERSEPOLİS - ŞİRAZ

Sabah kahvaltısından sonra Yezd’den ayrılıyoruz. İran’ın kırsalından yolda molalar vererek Şiraz’a hareket ediyoruz. İki saatlik yolculuktan sonra Abarkooh’da ( Abargho ) 5500 yıllık selvi ağacı ve Iran`in en eski camilerinden Abargho Camisi'ni gezecek ve resimleyeceğiz. İkincı durağımız 2 saatlik yolculukla  Persler tarafından  kurulmuş ilk şehir Pasargard. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Pasargard Antik Kenti. İran tarihinin en eski ve önemli kralı olan Büyük Kiros’un mezarı, iç ve dış kale, içkalenin güneyinde, içinde kraliyet yapılarının yer aldığı büyük bir park alanı vs. gezilecektir. Bugünkü diğer durağımız, Nakşi – Rüstem. Anıt şeklinde 7 adet antik mezar sütununun bulunduğu Nakş-ı Rüstem, Fars Mitolojisi kahramanı Rüstem’i tasvir ettiğine inanılır. Mezarlar ve bu mezarların alt bölümünde bulunan Sasani oymaları nedeniyle oldukça değerlidir. Akameniş krallarının kendileri için yaptırdığı düşünülen anıt mezarlardan birinde açıkça mezarın I. Darius’a ait olduğu yazıyor. Diğer mezarların ise Xerses, I. Artaxerses, II. Artaxerses, III. Artaxerses, II. Darius ve III. Darius’a ait olduğu düşünülüyor. Yaklaşık 4 saat sürecek kara yolculuğunun ardından UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Persepolis Antik Kenti'ne gidiyoruz. Uluslar Kapısı, Kral Kaya Mezarları, Apadana Sarayı, 100 Sütunlu Saray gibi tarihi antik kent kalıntılarını yürüyerek gezeceğiz.  Turumuz bitiminde güllerin ve bülbüllerin, aşkın, şarabın ve Sufi Şair Saidi ile aşk şairi Hafızın şehri olarak bilinen Şiraz’a hareket edeceğiz...Kente vardığımızda otelimize yerleşme, akşam yemeği ve geceleme.

9. GÜN : ŞİRAZ

Kahvaltı - Şiraz, eski eserleri ve bozulmamış kent dokusu, çevresindeki bağlarıyla ve ünlü şaraplarıyla İran'ın en güzel ve en çok turist çeken şehirlerinden birisidir. Yüzyıllar boyunca bir kültür ve sanat şehri olarak bilinen Şiraz aynı zamanda tarihi eserler, şairler, filozoflar, savaşçılar, krallar, orkideler ve portakallar, güller şehridir. Şiraz'da yapacağımız şehir turunda; Safaviler döneminde yapılmış Nazar Bahçesi ve içerisinde yer alan Pars Müzesi (Bu müze 1751 – 1779 yılları arasında Kerim Han tarafından misafirhane olarak yaptırılmıştır) Kerim Han Zend Kalesi  ve Hamamı, Moshir Kervansarayı, Vekil Ulu Camii ve Hamamı, Atik Camii, Narenjestan Vali Konağı, İran’ın ünlü şairlerinin mezarlarının da bulunduğu Hafız Müzesi gezilecektir (Bugün programda bulunan 3 müzenin giriş ücreti gezimize dahildir). Sultan Sencer döneminde kurulan Eram Bahçesi (Bağ-e Eram veya İrem Bağları), Guli Han’ın yaptırdığı Han Medresesi, Nazır El Mülk Camii ve Pembe Camii gezilip görülecektir. 1760 yılında yapılan Vekil Pazarı'nda serbest zaman. Vekil Pazarı ve içerisinde İran el sanatlarının satıldığı ürünler de bulunmaktadır. Akşam yemeği sonrası havalimanına transfer.                        

10.GÜN : ŞİRAZ – İSTANBUL – İZMİR

Bilet ve pasaport işlemleri sonrası Saat 03.05’da TK 885 seferi ile İstanbul’a hareket. 06.55'de İstanbul’a varış. TK 2320 sefer sayılı uçuş ile saat 11.25’de İzmir’e hareket. 12.50'de İzmir’e  varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

25 Ekim-02 Kasım 2020, 9 Gece 10 Gün

 

 

Ücret Bilgileri

ÜCRETE  DAHİL OLAN HİZMETLER

 • İzmir/ İstanbul / Tahran - Şiraz / İstanbul / İzmir  arası THY ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri  
 • Havaalanı – otel – havaalanı transferleri
 • Tahran / Rey /  Kaşhan /  Qam / Abyaneh / Ardistan / Zavareh /  İsfahan / Nain / Meybod /  Yezd / Abarkooh / Passargade / Naqsh Rostam / Persepolis /  Şiraz  arası klimalı özel otobüs ile ulaşım
 • Tahran’da (2) gece,  Kaşhan’da ( 1 ) gece,  Yezd’de (2) gece, İsfahan’da (2) gece, ve Şiraz’da (1) gece, 1. sınıf otellerde (4* ve 5*) toplam (8) gece konaklama
 • Otellerde alınacak olan sabah kahvaltıları (8)
 • Otellerde alınacak olan akşam yemekleri (8)
 • Programda belirtilmiş olan tüm şehir ve çevre turları
 • Tur boyunca ziyaret edilecek tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Gülistan Sarayı Gezisi
 • Mücevherat Müzesi ve Arkeoloji Müzesi Ziyaret
 • Cehel Sütun Sarayı, Nakş-i Cihan Meydanı , İmam Camii, Ali Kapu , Lütfüllah Camii Ziyaretleri
 • Meybod Kasabası Gezisi
 • Sefevi Kervansarayı
 • Fahadan Kerpiç Kasabası Gezisi
 • Zerdüşt Ateş Tapınağı Ziyareti
 • Zerdüşt Sessizlik Kuleleri
 • Pasargade Mozolesi
 • Pembe Camii Ziyareti
 • Persepolis Antik Kenti
 • Nakşi Rüstem Ziyareti
 • Hafız-ı Şirazi'nin Anıt Mezarı Ziyareti
 • Tur boyunca yerel rehberlik hizmeti
 • Seyahat Güvence Paketi ( 70 yaş üzeri sürprim öder)
 • Yerel rehber ve kaptan bahşişleri
 • Profesyonel Pastoral Tour  refakati hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER   

 • Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar (minibar, laundry, vs.)
 • Yemeklerde alınacak olan alkollü / alkolsüz içecekler
 • Öğle yemekleri
 • Yurt dışı çıkış harcı: 50.00 TL

VİZE: İran Türkiye vatandaşlarına vize uygulamamaktadır ve tur başlangıcından itibaren en az 6 ay geçerli pasaportlarının olması gerekmektedir. Pasaportunda İsrail vizesi veya İsrail'e giriş-çıkış damgası olan T.C. pasaportlu yolcuların İran'a girişlerinde sıkıntı yaşamamaları için pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.

Önemli Notlar

 • Programda belirtilen uçuş saatleri THY’den alınmıştır. Uçak saatlerinde meydana gelebilecek herhangi bir değişiklikten Pastoral Tour sorumlu değildir.
 • Havayollarının yapacağı grev ve fors majör ( deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet,.vb.) diye adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Programda belirtilen ve iç hatlarda uçulacak olan havayolunun / havayollarının yerine başka bir yerel taşıyıcı / taşıyıcılar ile uçulabilir. Dolayısıyla aktarma noktaları ve saatleri değişkenlik gösterebilir.
 • Pastoral Tour programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 • Tur kalkmadan 3 gün önce ofisimizi arayarak tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini teyit ediniz.
 • *Bu seyahate katılacak olan yolcularımızın pasaport temdit sürelerinin seyahat başlangıç tarihi itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir.
 • *Seyahate çıkarken yanınızda rahat yürüyebileceğiniz en az 2 çift ayakkabı ve rahat giyeceklerin yanında baharlık / yazlık eşyalarınızı götürmenizi tavsiye ederiz.
 • *Yanınıza mutlaka bir adet hırka veya kazak ve bir adet yağmurluk alınız.
 • *Cep telefonlarınız yurt dışı görüşmelere açık ise kullanabilirsiniz.
 • *Ara uçuş saatleri turumuz kalkmadan yaklaşık 1 hafta önce teyit edilir.
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında 1 (bir) parça eşya alma hakkı vardır. Bu bagajın ağırlığı 7 kg. ile sınırlıdır ve iç hat uçuşlarında bu sınır 5 kg.a kadar düşebilmektedir.
 • *Uluslararası uçuşlarda her yolcunun bir bagaj hakkı vardır ve ağırlığı 20 kg. ile sınırlıdır. İç hat uçuşlarında bu ağırlık kişi başı 15 kg.a kadar düşebilmektedir.

İRAN KÜLTÜR TURU / PERS MEDENİYETİNİN KALBİNE YOLCULUK Fotoğraf Galerisi

YUKARI