NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

KARABURUN YARIMADASI KÖYLERİ, NERGİS FESTİVALİ VE MORDOĞAN

Balıklıova - İnecik - Eğlenhoca - Kösedere Köyleri

Sabah saat 08.00. Ege Park – Havaş Durağı ( Mavişehir ) 08:15 Karşıyaka Yunuslar, saat 08.40 Alsancak Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önü ve saat 09.00 Üçkuyular Hava eğitim komutanlığı önü otobüs duraklarından hareket ediyoruz. Bu sabah ilk durağımız Eski Mordoğan köyü. Bu köy, belde merkezine yaklaşık 2 km. mesafededir. Köyde yaşayan yaşlılar, yerleşimin ilk defa burada başladığını ve 19. yüzyılın sonlarına doğru da kıyı kenarına taşındığını ifade etmektedir. Köy meydanında bulunan ve nefis kalem işi süslemeleriyle göz kamaştıran erken 14.y.y. Ayşe Hatun Camisini görüyoruz. Bu şirin köyde bulunan Tarih ve etnografya müzesi olan Müesser Aktaş müzesini ziyaret ediyoruz. Bu müze 2008 yılında açılmıştır. Yerel kültür evinde; el sanatları ürünleri, geleneksel köy odası, yöresel giysiler ve mutfak eşyaları sergilenmektedir. Ardından Karaburun'un nefis öküz köftesini ve keşkeğini tadacağımız Eğlenhoca köyüne geçiyoruz. Her durduğumuz köy meydanında cennet kokulu nergis tezgahları ve yerel halkın el emeği göz nuru ürünleri bu tezgahlarda sizlere sunuluyor. Müzik grupları da yaptıkları müzikle turumuza neşe ve eğlence katacak. Kış mevsimi, ülkemizin çoğu yeri için kar ve soğuk anlamına gelirken, Ege'nin saklı cenneti Karaburun'da ise “nergis mevsimi” olarak biliniyor. Her yıl Aralık ayından itibaren çiçeklenmeye başlayan nergis tarlaları, Şubat sonuna değin Karaburun'u süslemeye devam ediyor. Programımıza Kösedere köyünü, ardından da İnecik köyü'ndeki Eğitim ve atölye faaliyetlerinin düzenleneceği, zeytin ve zeytin ürünleri başta olmak üzere bölgedeki doğal ve kültürel varlığın korunmasına, zenginleşmesine ve tanıtımına katkı bulunması amacıyla açılan Zeytin Okulu'da göreceğimiz yerler arasında. Artık leziz bir öğle yemeği zamanı geldi. Karaburun / Tepeköy Limanına gidiyoruz. Yemek sonrası nergis ve sümbül alışverişimizi yapıyoruz. Karaburun yarımadasının Sakız'a bakan kuzey cephesine dolaşıyoruz. Eski Karaburun' da Büyük Ada manzarasına nazır soba başında son kahve molamızı verdikten sonra eve dönüş yolculuğuna geçeceğiz. Nergis kokulu bir günün ardından bir başka gezimizde buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz.

Bu Turun Tarihleri

21 Ocak 2023, Cumartesi

 

Ücret Bilgileri

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Programda belirtilen ulaşımlar 
 • Çay ve boyoz ikramı
 • Çevre gezileri
 • Profesyonel Pastoral Tour rehberlik hizmetleri

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Öğle yemeği ve içecekler
 • Kişisel alışverişler (un kurabiyesi , nergis , zeytin yağı vb )
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri

 

Önemli Notlar

 • Turlarımızda araç seçimi katılımcı sayısına göre belirlenmektedir.
 • Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. 
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir. 
 • Müze kartınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.
YUKARI