NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

KAZAKİSTAN - KIRGIZİSTAN - ÖZBEKİSTAN TURU

TÜM TURLAR, YEMEKLER, GİRİŞLER DAHİL

Büyük arazileri, otlakları, geniş stepleri, verimli Maveraünnehir toprakları, binbir renkli ipekler, turkuaz sırlı kerpiçler, binlerce yıllık medreseler, kervansaraylar, camiler…Buram buram tarih kokan Semerkand; değer yargıları, örf ve adetleri ile gökyüzünün gizemli derinliklerini ilk keşfedenlerin, yıldızlar alemini ve gezegenler dünyasını fethedenlerin yurdlarını birlikte keşfe gidiyoruz...

1.Gün: İZMİR / İSTANBUL / BİŞKEK

Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali THY kontuarı önünde akşam saat 20:00'de buluşma. Check-in işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’na ait TK 2337 sefer sayılı uçak ile saat 21:45'de İstanbul’a hareket. Saat 23:00'da İstanbul’a varış. İstanbul’dan saat 00:40'da Türk Hava Yolları’na ait TK 0344 sefer sayılı uçak ile Bişkek’e hareket. Geceleme uçakta. Saat 08:45'de Bişkek’e varış.

2. Gün: İZMİR /  İSTANBUL /  BİŞKEK

08:45 de  Bişkek’e varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ve yerel rehberimiz eşliğinde 40 km uzakta Bişkek Ala Archa pitoresk uçurumunun içinde bulunan Ala-Archa National Park gezimizi yapıyoruz. Park, yaklaşık 200 km² alanı kapsar ve sahanın yüksekliği yaklaşık 1500 metredir. Park, Tanrı Dağları'nın bir bölümü ile Kırgız Ala Dağları'nın en yüksek tepesi 4895 m. Rakımlı Semenova Tian-Shanski Doruğu arasında derin vadi boyunca 15 km uzanır. Aynı adı taşıyan Ala – Arça Nehri bu ulusal parkın içinden, başkent Bişkek’e doğru akar. Şehir merkezine dönüşÖğle yemeğimizi  yerel bir restaurantta alıyoruz.  Yemeğin ardından Bişkek şehir turumuzda; Ala- Too Meydanı ve Müzesi, Kara Bulgar Türkleri arasında oluşan Şan Kızı Destanı'ndan sonra ikinci İslami Türk destanı olan Manas Destanı’nın onuruna yaptırılan Manas Anıtı, Başkanlık Binası, Kırgızistan'da 2010 senesinde yaşanan halk hareketi esnasında yaşamını yitirenlerin anısına yaptırılan Devrim Anıtı, Lenin Anıtı, Eski Meydan, Parlamento Binası, Oak Parkı, Tarih Müzesi ve Ulusal Philarmonik binası göreceğimiz yerler arasında. Akşam yemeği  yerel bir restaurantta. Geceleme otelimizde.

3.Gün: BİŞKEK / BURANA / KEGETİ / BİŞKEK

Kahvaltı sonrası Kegeti Geçidi’ne doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde öncelikle Burana Kulesi’ni görüyor ve fotoğraflama şansına sahip oluyoruz. Burana Kulesi, Kırgızistan'ın Tokmok şehri yakınlarındaki Karahanlı'ların başkenti olan Balasagun’da yer almaktadır. İpek Yolu üzerinde bulunan Burana kulesi, Karahanlılar döneminde hem minare hem de gözetleme kulesi işlevlerini görmüştür. 9. yüzyıl sonlarında inşa edildiğinde yüksekliği 45 metre olan kule, 15. yüzyıldaki depremde 25 metreye düşmüştür. Buradaki yöresel müzeyi de gezdikten sonra rotamızı geleneksel bir Kırgız köyü olan Don Arik’e çeviriyoruz. Sonrasında Kırgız geleneklerinin vazgeçilmez bir parçası olan at oyunlarına seyretme şansımız olacak. Ulak-Tartysh, Kop-Kary, Tyiyn Enmei, Kız-Kuumai gibi isimlerle anılan at oyunlarından birinde Kırgız geleneklerinin kendine hayran bırakan parçalarından olan at kültürünü daha yakından tanıyoruz. Bu deneyim sonrası yolumuzu Kegety Dağı Geçidi’ne çeviriyor ve burada Kırgız bir aileye misafir olarak öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeğimiz sonrası Kegety Dağı ve çevresindeki doğa harikalarından birisi olan nehir gezimizi yaparak Kegety Şelalesi’ni görüyor Bişkek’e geri dönüyoruz. Yerel bir restoranda alacağımız akşam yemeği ile birlikte dinlenmek için otelimize geçiyoruz. Geceleme Bişkek’teki otelimizde.

4.Gün: BİŞKEK / ALMATİ

Kahvaltı sonrası Almati’ye doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 4,5 saat sürecek yolculuğumuz sonrasında öğleye doğru Almati’ye varış.  Yerel bir restoranda öğle yemeğimizi alarak Almati’de şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Kazakistan’ın güney doğusunda yer alan Almati, 1854 senesinde Rusların doğuda sınır kalesi olarak kurduğu bir şehir olmasına karşın, bugün 2 milyondan fazla nüfusu ile Orta Asya’nın en gelişmiş ve kozmopolitan şehridir. Alışveriş merkezleri, kumarhaneleri, lüks restoranları ile misafirlerine zengin bir yaşam sunmaktadır. Panfilova Parkı içerisinde yer alan, özel atmosferi ve mimarisi ile oldukça etkileyici bir havaya sahip olan, etrafını saran ağaçların doğal güzelliği ile tarihin muhteşem atmosferini bir arada sunan Rus Ortodoks Katedrali olan Zenkov Katedrali, Kazak Müzik Enstrümanları Müzesi, Yeşil Pazar, tarihi müze, Medeo Boğazı, Kok-Tube Tepesi, Taş Sanat sergisi ve göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Turumuz sonrası yerel bir restoranda akşam yemeğimizi alıyor ve otele geçiyoruz. Geceleme Almati’deki otelimizde.

5.Gün: ALMATİ / HUN KOMPLEKSİ / ÇİMBULAK ve MEDEO BOĞAZI /ASTANA

Kahvaltı sonrası Hunların etnografik kompleksine doğru yola çıkıyor ve tarihten bugüne yıkıntıları ile dahi olsa ayakta kalmış tarihi kompleks ziyaretimiz ile birlikte Kırgızların geleneksel Şaşu adeti ile tanışıyoruz. Gezimiz sırasında Kazak geleneksel adetleri ile tanışıyor ve Tusay Kesu, Beşike Salu gibi görsel şovların görüyor ve Kazak çadırıyla tanışıyoruz. Atpen Audarysmak (atlarla çevirmek) ve Kız Kuu ( Kız kovalamak ) oyunlarını izliyoruz. Turumuzun devamında öğle yemeğimizi alıyor kazak milli yemeklerinden birinin yapılışını izliyoruz. Bölgeyi keşfetmek için vereceğimiz serbest zaman sonrasında Çimbulak ve Medeo Boğazı gezilerini yaparak Almati’ye havaalanına gidiyoruz. KC 991 sefer sayılı 18.50 ‘deki iç hat uçuşu ile Astana’ya hareket. 20.30‘da Astana’ya varıyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz. Otelimize yerleşme ve geceleme.

6.Gün: ASTANA / TAŞKENT

Kahvaltı sonrası Astana şehir turuna başlıyoruz. Arada öğle yemeği molası ile beraber iki parça halinde göreceğimiz yerler arasında Bağımsızlık Meydanı, Bayterek anıtı, Kazak eli anıt heykeli, Hazreti Sultan Camisi, Barış ve Uzlaşma Sarayı, Yeşil Su Bulvarı, Yuvarlak Meydanı, Han Şatır alışveriş merkezini sayabiliriz. Astana’da alacağımız akşam yemeğimizden sonra Astana havaalanına transfer edilerek yerel bir havayolu ile başka bir maceraya koyulmak üzere Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e gitmek üzere harekete ediyoruz. KC 123 sayılı sefer ile 21.20‘de Taşkente uçuyor, 22.20‘de Taşkent’te oluyoruz. Konaklama Taşkent’teki otelimizde.

7.Gün: TAŞKENT

Kahvaltımızın ardından şehri yakından tanımak için Taşkent şehir turumuza başlıyoruz. Orta Asya'nın nüfus bakımından en büyük kenti olan Taşkent, eski Sovyet Cumhuriyetleri içinde de Moskova, St. Petersburg ve Kiev'den sonra dördüncü büyük kenttir. 1966 yılında yaşanan yıkıcı depremin ardından kent, büyük ölçüde yeniden inşa edilmiştir. Çok sayıda tiyatro, konser, sinema salonları ve üniversitelerin bulunduğu Taşkent, Orta Asya'nın kültür başkenti sayılabilir. Şehir Sovyetler Birliği zamanında Orta Asya'nın Paris'i olarak nitelendirilmiştir. Alişer Navaiy Opera ve Bale Tiyatrosu, Kükeldaş Medresesi , Bağımsızlık Meydanı, Hz. İmam Camii, Hz. Osman devrinden kalan en eski Kur’an mushafı, Emir Timur Müzesi ve Meydanı, Eski Şehir göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Öğlen saatinde Alisher Rakhimov misafirhanesinde geleneksel bir çay seremonisine katılıyoruz. Yerel bir restoranda alacağımız akşam yemeği ile birlikte otele geçiyoruz. Geceleme Taşkent’teki otelimizde.

8.Gün: TAŞKENT / ÜRGENÇ / HİVA / BUHARA

Erken saatlerde alacağımız kahvaltı sonrası havalimanına transfer ediliyor ve HY 051 sefer sayılı uçuş ile 07.15’te Ürgenç’e hareketediyoruz. 09.30’da Ürgenç’e varışımız ile birlikte havalimanında karşılanarak Hiva’ya gidiyor ve şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Harzemşah Devleti döneminde kurulan şehrin yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Toprak rengi ve kızılın hakim olduğu şehirde yaşayan insanlar binlerce yıllık geleneklerini hala koruyor ve taştan fırınlarda ‘nan’ denilen ekmeği pişiriyorlar. Söylenenlere göre: şehir soğuk ve lezzetli bir su çevresinde büyümüştür. Buna “Hiva” denilir ve günümüzde, şehrin eski kısmında bu kuyu görülebilmektedir. Çölde su arayan bitkin yaşlı adam, sopayla yere vurur ve orada bir kuyu bulur. Bunun üzerine sevinçle bağırır  ve sonraki sözleri “Hey Vah” olur. Sonra burada “Vah” şehri inşa edilir. Turumuz sırasında İçhan Kale Arkeolojik Kompleks içerisinde, Muhammed Emin Han Medresesi, Kunya-Ark Kalesi, Kalta Minar Kulesi, İslam Hoca Medresesi ve Minaresi, Al- Şeyh Dede, Allah Kulu Han Medreses, Muhammed Rahim Han Medresesi, Şirgazi Han Medresesi, Pehlivan-Dervaze kapısı, Taşkale Kervansarayı, Pehlivan Mahmud Türbesi Cuma Camisi ve Minaresi gezeceğimiz yerler arasında olacaklar. Öğle saatlerine kadar yapacağımız şehir turumuzun ardından öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından serbest zaman. Hive’de alacağımız akşam yemeğinin ardından Ürgenç iç hatlar havaalanına transfer oluyoruz. HY 058 efer sayılı iç hatlar uçuşuyla Buhara’ya hareket ediyoruz.  Geceleme Buhara’daki otelimizde.

9. Gün: BUHARA

Kahvaltı sonrası Buhara’da tam günlük bir şehir turuna çıkıyoruz. Mâverâü’n-nehr'in çok sayıda şehri, kasabası, nahiyesi ve köyü olmasına rağmen bunların en gözde ve tanınmış olanı Buhârâ’dır. Müslümanlar buraya “Fâhire” (kıymetli/değerli) derler ve doğunun “Kubbetü’l-İslâm”ı olarak kabul ederler. Buranın İslâm âlemindeki yeri, Medine ve Bağdat gibidir. Burada yetişen alimler  dünya literatüründe çok önemli kişilerdir. Bölgenin en eski yerleşim birimlerinden biri olan Buhârâ, efsanelerle karışmış kadîm bir tarihe sahip olup, ilk sakinleri Türklerdir. Sadece kadîm tarihiyle değil, fizikî ve coğrafî yapısı; sanatsal ve mimarî dokusu; sur ve kalesi; sulama kanalları; ekonomik, zirai ve ticarî potansiyeli; köşk, saray ve pazarları ve yetiştirdiği âlim ve sanatkârları ile de her dönemde kendisinden söz ettiren Buhârâ, uzun yıllar Akhunlar, Göktürkler ve Türgişler gibi Türk devletlerinin hâkimiyetinde kalmıştır. Mâverâü’n-nehr’in en önemli kültür ve medeniyet merkezi hâline gelen şehir, söz konusu devletlerin egemenliği dönemlerinde yaşanan siyasî kargaşa ve otorite boşluğunda bile bu yapısını korumuştur. Bölgede hüküm süren çoğu Türk kökenli mahalli hükümdarların veya beylerin idaresinde bölgenin en önemli şehirlerinden biri olma özelliğini sürdürmüştür. Nakşi Bendi Türbesi, Ark Kalesi, Leb-i Havuz Külliyesi, Bolo-Havuz Mescidi, Miri Arap Medresesi, Kalan minaresi ve Mescidi, Uluğbey Medresesi gezeceğimiz yerler arasında olacaklar. Şehir turumuz esnasında yerel bir restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Yöresel dans gösterisi eşliğinde akşam yemeğimizi aldıktan sonra geceleme için Buhara’daki otelimize gidiyoruz.

10. Gün: BUHARA / SEMERKANT

Sabah kahvaltının ardından Buhara şehir turuna devam ediyoruz. Buhara’da alacağımız öğle yemeğinin ardından öğleden sonra hızlı tren ile Semerkant’a hareket ediyoruz. Semerkant’a varışımızın ardından akşam yemeğimizi alıyoruz. Geceleme Semerkant’taki otelimizde. 

11. Gün: SEMERKANT

Sabah kahvaltımızın ardından Semerkant şehir turumuza başlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve İpek Yolu üzerinde bulunması sebebi ile tarih boyunca önemli bir yere sahip olan Semerkant, ülkenin en eski ve üçüncü büyük şehridir. Cengiz Han veya Abbasiler gibi pek çok kültürün egemenliğinde kalmış, 14.yüzyılda Timur İmparatorluğu'nun başkenti olmuştur. Bu dönemden şehrin merkezindeki Bibi Hanım Camii, Gur Emir Türbesi gibi günümüze kadar kalmayı başaran önemli ve tarihi yapılar halen şehri süslemektedir. Geçmişin izleri sadece tarihi yapılarda değil, geleneklerde de devam etmektedir. Nakış, altın işlemeciliği, ipek dokumacılığı, bakır işlemeciliği seramik sanatı, oymacılık ve ahşap üzeri boyama halen devam eden önemli geleneklerdendir. Varışımız ile birlikte otelimize yerleşiyor arsından öğle yemeğimizi alıyor ve Semerkant’ta kısa bir şehir turuna çıkıyoruz. Semerkant’ın kalbi olan Registan Meydanı, meydanın etrafına yapılmış olan Uluğ Bey Rasathanesi, Timur'un Moğol eşi Bibi Hanım adına yaptırdığı Bibi Hanım Mescidi, İmam Buhari Türbesi, Gur Emir Türbesi, Şah-ı Zinde Kompleksi göreceğimiz yerler arasındadır.  Akşam yemeği sonrası otelimizde kısa süre dinleniyoruz.

12.Gün:  İSTANBUL / İZMİR

Rehberinizin belirleyeceği saatte otel lobisinde buluşuyor ve havalimanına transfer oluyoruz. TK 373 sefer sayılı uçak ile saat 05.35'de İstanbul’a hareket. 08.40'da İstanbul’a varış. TK 2318 sefer sayılı uçak ile saat 10.00'da İzmir’e hareket. 11.10'da varış ve turumuzun sonu.

Bu Turun Tarihleri

21 Eylül / 02 Ekim  2019 ; 11 Gece 12 Gün

Ücret Bilgileri

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • İzmir / İstanbul / Bişkek – Taşkent  / İstanbul / İzmir  arası THY ile ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri
 • Klimalı özel araçlarla programda belirtilen tüm ulaşımlar ve transferler
 • Almata  / Astana arası yerel hava yolları ile ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri
 • Astana / Taşkent  arası yerel hava yolları ile dış hat ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri
 • Taşkent - Urgenç -  Buhara arası yerel hava yolları ile ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri
 • Havalaanı-otel-havaalanı transferleri
 • Programda belirtilen tüm şehir ve çevre gezileri
 • Bişkek’de 2 gece;  Almaata’da 1 gece ; Astana’da 1 gece; Taşkent’te 2 gece ; Buhara’da 2 gece; Semerkant’da 1 gece  olmak üzere   9 gece 4*  otellerde oda kahvaltı konaklama
 • Otellerde alınacak olan sabah kahvaltıları  
 • Tüm Öğle yemekleri  ( 9 )
 • Tüm Akşam yemekleri ( 9 )
 • Bütün giriş ücretleri dahil olmak üzere programda belirtilen şehir turları
 • Yerel rehberlik hizmetleri ( Türkçe  )
 • Zorunlu seyahat sigortası (belirli limitler dahilinde)     
 • Otobüste yapılacak olan ikramlar (günlük 1 lt. su ikramı  )
 • Özbekistan vize ücreti ( Tüm pasaportlar vizeye tabidir ) 

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar (telefon, minibar, vb)
 • Program dışında alınacak olan yemekler tur fiyatına dahil değildir.
 • Öğle ve akşam yemeklerinde alınacak olan meşrubat ve içecekler
 • Yurt dışı çıkış harcı ( 15.00 TL )

Önemli Notlar

 • Yukarıda belirtilen uçuş saatleri Türk Hava Yolları ve yerel  havayollarından alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten veya havayolunun yaptığı rötarlardan ve rötardan ötürü kaçırılacak olan herhangi bir bağlantı uçuşundan  Pastoral Tour kesinlikle sorumlu değildir. 
 • Havayollarının yapacağı grev ve fors majör (deprem, iç savaş, terör alarmı, doğal afet,.vb.) olarak  adlandırılan durumlar yüzünden gerçekleşecek olan bir uçuş iptalinden acentemiz kesinlikle sorumlu değildir. 
 • Pastoral Tour programın içeriğini bozmadan şehirlerin program içindeki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir. 
 • Otellere check-in saati 14:00, check-out ise 11:00 ila 12:00 arasıdır. 
 • Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında (1) parça eşya alma hakkı vardır. Bu seyahat esnasında kişi başına valiz hakkı maksimum 20 kg ile sınırlıdır. 
 • Bu seyahate iştirak edecek olan kişilerin pasaport temdit sürelerinin seyahat başlangıç tarihi itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir. 
 • Kırgızistan’ın para birimi olan som’dur. Kazakistan’ın para birimi ise Tenge’dir. Türkiye’deki banka ve ya döviz bürolarından temin etmeniz mümkün değildir. Bu yüzden yanınızda Amerikan Doları götürmenizi ve ülkedeki döviz bürolarından bozdurmanızı öneririz.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 12 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamadığı takdirde Pastoral Tour yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir. Bu durumda ön ödemelerini yapan yolculara para iadesi yapılır.
 • Tur kalkmadan 3 gün önce ofisimizi arayarak tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini teyit ediniz. 
 • Tur boyunca kullanacağınız tüm uçuşlarda ekstra ağırlıklar yüzünden ödenecek bagaj ücretinden Pastoral Tour ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir. 
 • İç veya dış hat uçuşlarda uçağın sizlere dağıttığı yerleri önceden ayarlamak Acentamızın inisiyatifinde değildir. 
 • Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi, pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemde Pastoral Tur kesinlikle sorumlu değildir. 
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikayetlerden acentemiz, yerel rehberimiz ve Türk rehber arkadaşımız kesinlikle sorumlu değildir…
 • Bu seyahate katılacak olan yolcuların yanlarında mutlaka rahat yürüyebilecekleri altı lastik 2 çift ayakkabı, 1 adet kazak veya hırka ile birlikte video kamera/ fotoğraf makinelerini getirmelerini kesinlikle tavsiye ederiz. 
 • Yanınıza mutlaka her zaman kullandığınız ilaçlarınızı alınız. 
 • ERV Özel Yurtdışı seyahat ve sağlık sigortası (Pastoral Tour’dan ücret karşılığında yaptırabilir ve sigorta kapsamını detaylı olarak öğrenebilirsiniz.)
 • Yurtdışına yapacağınız seyahatiniz için ERV Seyahat ve Sağlık Sigortası yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz. Çünkü; vize başvurunuzun reddi, seyahat öncesi herhangi bir sağlık sorunundan ötürü seyahatinizi iptal edebilme, 1. dereceden akrabalarınızı ilgilendiren sağlık sorunlarında ya da seyahat esnasında olası bir sağlık sorununuzda, valiz kaybolması, v.b gibi durumlarda ERV Sigorta seyahatiniz için ödemiş olduğunuz bedelin yaklaşık % 80 lik kısmını karşılayabilmektedir. İsteğe bağlı olarak ve seyahat eden kişinin yaşına bağlı olma kaydıyla tarafımızdan ücreti karşılığında yapılan ERV Seyahat ve Sağlık Sigortasını; kendinizi ve yapacağınız seyahatin sekteye uğraması durumuna karşılık  koruma altına almak adına yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz. Seyahat ve Sağlık Sigortası ile ilgili geniş kapsamlı bilgiyi  satış  sırasında görevli arkadaşlarımızdan öğrenebilirsiniz. **70 yaş ve üzeri yolcular için sürprim uygulanır. 
YUKARI