NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

PERGAMON'DAN BERGAMA'YA

AKROPOL - KIZIL AVLU - ASKLEPİON - KENT SOKAKLARI

Sabah saat 07:30 Fahrettin Altay Meydanı Pamukkale Seyahat önü, saat 07:50 Alsancak Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önü, saat 08:10 Karşıyaka Yunuslar Mavikule önünden hareket ediyoruz. Yolda vereceğimiz molamızın ardından, yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuktan sonra Helenistik çağın en ünlü heykeltıraşlık ve ayrıca Roma döneminin en büyük gladyatör okullarından birine ev sahipliği yapmış olan Bergama’ya varacağız. Önce Bergama ovasının üzerinde yükselerek kentin üst yerleşimi olan Akropol'e ulaşacağız ve burada Roma öncesi döneme ait saray ve su sarnıçları gibi Helenistik kalıntıların yanı sıra kentin tepesine bir taç gibi yerleştirilmiş olan Traian tapınağını, mühendislik şaheseri alt dehlizlerini, bütün Bergama ovasına hakim manzarasını doya doya içimize çekeceğiz. Akropol’de henüz keşfimiz bitmedi. Antik dünyanın İskenderiye’den sonraki ikinci büyük kütüphanesi olduğu söylenen dev kompleks burada. Kütüphanenin hazin sonunu öğrendiğimizde hüzünleneceğiz. Adının kökeninin Bergama’dan geldiği ve ilk kez bu kentte keşfedildiği söylenen parşömenin hikayesini kütüphanenin duvarlarının gölgesinde rehberimizden dinleyeceğiz. Antik dünyanın en dik tiyatrolarından biri olan Bergama tiyatrosunun oturma sıralarından alt terasa indiğimizde bizi antik dünyanın en ünlü yapılarından biri bekliyor olacak. Dünyanın 7 harikasının arasına girmesi gerektiği söylenen Zeus Altarı bugün Berlin Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.  

Öğle yemeğinden sonra antik çağın en meşhur tıp insanı Galenus’u yetiştirmiş olan antik çağın ünlü hastanesi Asklepion’a geçiyoruz. Şifa tanrısı Asklepios’a adanmış bu antik çağ hastanesini, rehberimizin, o günün yaşamını ve hastane koşullarını gözümüzün önünde canlandıran anlatımları eşliğinde turluyoruz. Burada ilaçlı ve fizik tedavinin yanı sıra hastaların rüyaları da yorumlanıyor ve hatta rüya yorumları hangi tedavinin uygulanacağını belirliyordu. Bir hastaneden çok daha fazlası olan bu dev komplekste hatırı sayılır bir kütüphane, çamur ve termal havuzlar bulunmaktaydı. Asklepios’a adanmış tapınağı da görüp keşfettiğimiz yapılar arasına ekliyoruz. Tarihe, mimariye, arkeolojiye bir de Bergama Etnografya Müzesi'ni ekliyoruz. Müze gezimizden sonra öğretici, tarih dolu bir günün ardından İzmir’e dönüş yolculuğumuza başlıyoruz.

Bu Turun Tarihleri

18 Şubat 2023 Cumartesi

 

Ücret Bilgileri

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Ulaşım  hizmeti (Araç büyüklüğü  katılımcı sayısına göre belirlenir)
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Otopark ücretleri

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Kahvaltı /  öğle yemeği, içecekler

Önemli Notlar

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

 • Turlarımızda araç seçimi katılımcı sayısına göre belirlenmektedir.
 • Seyahatiniz esnasında yapacağınız alışverişlerden ve sonrasında aldığınız ürünlerle ilgili olabilecek şikâyetlerden acentemiz ve rehberimiz kesinlikle sorumlu değildir.
 • Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.
 • Tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi yapılmaz.
 • Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir.        
   
YUKARI