Peru Bolivya Turu-Kutsal Vadi ve Pisac

Olay Salcan Peru-Bolivya turu izlenimlerini aktarmaya devam ediyor. Bu yazıdaki konumuz Kutsal Vadi ve Pisac pazar yeri. Her zamanki gibi sayın Salcan akıcı kalemi ve etkileyici fotoğrafları ile içinizdeki seyahat aşkını alevlendirecek. Bir kez daha Sayın Olay Salcan'a teşekkür ediyoruz. Hem bizimle seyahat ederek Peru-Bolivya turu tecrübemizi zenginleştirdiği için hem de izlenmlerini aktardığı yazıları ve fotoğrafları bizimle paylaştığı için. Yazının orijinalini www.olaysalcan.com adresinde okuyabilirsiniz. Güncel Peru-Bolivya turlarımız için tur sayfamıza göz atabilirsiniz: Peru Bolivya Turu

Bu günkü gezimizin önemli yeri Pisac daki pazaryeri. Peru ya özel geleneksel el yapımı işlerin satıldığı, albenisi son derece yüksek seviyede bir pazar bu. Cusko ya da yakın, onun için araçla gideceğiz. Buraya araçla gitmenin en güzel taraflarından birisi, muhteşem görünüşlü And Dağları arasında kıvrıla kıvrıla giden bir yolu kullanmamız ve dağların görüntüsüyle, havasını soluyabilmemiz. Yol, oldukça güzel ama dağların vahşi ve sert görüntüleri şaşırtıcı ve heyecan verici. Zaman zaman yükseklileri 5000 metreye yaklaşan bu dağları yakından görmek ve nerede ise tepelere elle değebileceğimiz hissini taşımak gerçekten olağanüstü. Bu kadar yükseğe karada çıkmak insana heyecan ve ürperti veriyor. Heyecanı sevenlerin neden dağcılık sporunu tercih ettiklerini anlamak mümkün. Çünkü bu manzara, ancak burada var. Tepeye tırmanıldığında manzara daha da muhteşem olmalı. Bu cazibeye kapıldıkları için her şeyi göze alarak tepelere tırmanmayı bırakamıyorlar. Gerçekten bağımlılık yaratacak ve saygı duyulacak manzaralar.

KUTSAL VADİ

İşte bu manzaranın dayanılmaz cazibesine kapılmış giderken aracımızın bir virajı dönmesi ile sol tarafımızda Kutsal Vadi çarpıcı güzelliği ile karşımıza çıkıyor. Bazen hayatta öyle şeylerle karşılaşırız ki ağzımız bir karış açık, gözlerimiz fal taşı gibi donar kalırız. Şimdi o anı yaşıyoruz. Hiç kıpırdamadan yüksek dağlarla çevrili, ortasında bir nehir akan, yeşilin her tonunun görüldüğü bir güzelliğe bakıyoruz. Böyle bir olay, gençlik yıllarımda başıma gelmişti. Onu burada anlatmadan geçemeyeceğim.

Mesleğimin ilk on senesinin sonunda mesleki eğitimim için A.B.D. ne gidiyordum. İsviçre deki hava alanında aktarma yapacaktım. Transit salonunda uçağın kalkış saatini bekliyordum. Benden başka birkaç yolcu daha vardı ve herkes de bir şeyle meşguldü. Karşıdan, gölgeler arasından uzun boylu ve son derece şık bir kadın bana doğru geliyordu. Tanıyamadım. Yaklaştıkça daha belirginleşmeye başlayıp aramızda iki ya da üç metre kalınca bir anda neye uğradığımı şaşırdım ve gözlerim fal taşı gibi açık dondum kaldım. Bir şeyler söylemek istiyor ya da bağırmak istiyordum, ama ağzımdan bir kelime çıkmıyordu. Sanki bir ateş topu, vücudumu sarmıştı. Benim için bu karşılaşmanın hayali bile lükstü, hatta olanaksızdı.

Yanımdan bir ipek yumuşaklığı ile geçen bu muhteşem kadın, durumum o kadar komik olmalı ki bana tebessüm ederek ve el sallayarak uzaklaştı ve vip salonuna girdi. Hala orada nasıl oldu da bayılmadım bilemiyorum. Parfümünün kokusunu alabilecek kadar yakınımdan geçip giden bu kadın kim ve beni neden bu kadar etkiledi her halde merak etmişsinizdir. Sizi fazla merakta bırakmadan söyleyeyim. Zamanının son derece şöhretli İtalyan sinema sanatçısı Sophia Loren di. Belki çok kişi için fazla bir şey etmez ama, sinemayı çok seven biri olan benim için ilahe ve gençlik yıllarımda hayranlık duyduğum, tüm filmlerini izlediğim bir sanatçı idi. Unutulmaz ve hatırladıkça kendime hala güldüğüm bir anımdır. Belki bu vadinin güzelliğini bu anımda yaşadıklarımla biraz anlatabildim.

Urubambo nehrinin binlerce yıl işleyerek ortaya çıkardığı ve yerli halkların yaşadığı bu vadiye İnkaların Kutsal vadi adını vermelerinin nedeni, vadiyi görünce anlaşılıyor. Peru nun kapladığı arazinin büyük bir çoğunluğu çöl ve dağlar. Tarım yapacak alan o kadar az ki dağları hep teras yaparak arazi kazanmaya çalışmışlar. İnkalardan kalma terasların bir kısmını da bünyesinde bulunduran böyle bir vadiyi Peru da başka bir yerde görmek imkansız. Bu gün bile Kutsal vadi, tarımda önemli yerini koruyor. Gerçekten de bu vadi, kutsal olmayı ve bu adı taşımayı hak ediyor. Burada yüzlerce çeşit kaliteli patates ile mısır yetiştiriliyor. Mısır ve patatesin Peru nun başlıca besin ve gelir kaynağı olduğu göz önüne alındığında vadinin önemi daha da artıyor.

PİSAC

Kutsal vadide yer alan Pisac, Peru da halk pazarıyla ün yapmış bir kasaba. Haftanın pazar, salı ve perşembe günleri kuruluyor. Tam bir turist cazibe merkezi. Gelen turistlerin çokluğundan bunu anlamak mümkün. Pazar gerçekten çok renkli görüntülere sahip. Tamamen el işi rengarenk İnka desenleri ile süslenmiş şapkalar, kazaklar, hırkalar, çantalar, heybeler ve hatta kilimler burada satışa sunuluyor. Özellikle alpaka yününden yapışmış giysiler ve gümüş takılar insanın dikkatini çekiyor. Göz alıcı renklerle bezenmiş bu el işi eserler, pazara renk katmalarının yanında aynı zamanda pazarı bir cazibe merkezi haline getiriyorlar.

Kasaba halkı da renkli yöresel kıyafetleri içerisinde pazara farklı bir güzellik katıyor. Kadınlar mallarını satarken bir taraftan da bunları oturdukları yerden üretiyorlar. Pazarda yalnızca tekstil ve el sanatları ürünleri değil, civar köylerden getirilmiş bizim Türkiye de göremeyeceğimiz taze meyve ve sebze de satılıyor. Gerçekten güzel bir görüntü. Özellikle alışveriş ve fotoğraf meraklıları için vaz geçilmez bir mekan.

Peru, gez gez bitmiyor, yaz yaz bitmiyor. O zaman yazmaya devam.Bir sonraki yazımda buluşmak üzere hoşça kalınız.

 

YUKARI