NOT: Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya site üzerinden benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.

URLA DÜNYA ZEYTİN GÜNÜ TURU

Nasıl ki   kalkar, doğup büyüdüğün şehre gidersin bir gece
ve bakarsın temelinden yıkılıp yeniden kurulmuş o şehir
ve yakalamaya çalışırsın geçen yılları  …..  
onları yeniden bulmanın umudu içinde
      YORGO SEFERİS
                                                           
Sabah saat 08:00'da Karşıyaka Yunuslar Mavikule; 08.30'da Alsancak Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önü; Saat 08.45'de  Fahrettin Altay Meydanı Opet’den yolcularımızı alıyor ve “Dünya Zeytin Günü”ne özel  turumuza başlıyoruz. Dünyada ilk zeytinyağının çıkarıldığı Klazomenai antik kenti; İon ların kurduğu 12 kentten biri. Kent “İskelenin Halkı” anlamını taşır. Klozemania antik kent ve liman kenti kazı alanıyla ilgili bilgi alıyoruz. Günümüze kadar bulunan en eski zeytinyağı işliği burada. Restore edilmiş bu antik yapıda zeytinyağının binlerce yıllık tarihine dalıp çıkıyoruz. Ardından hemen yanı başındaki büyüleyici tersane bizi bekliyor olacak. Antik dönem Fenike ve Yunan teknelerinin aslı gibi  yeniden yapıldığı Limantepe’yi  ziyaret ettikten sonra Urla iskelede denize karşı bir kahve molası vermezsek olmaz. Dünyaca meşhur ve Nobel ödüllü Anadolu’lu şair Yorgo Seferis’in doğup 14 yaşına kadar yaşadığı evi ziyaret etmeden buradan ayrılmak da olmaz tabi… Roma döneminden beri Akdeniz çanağının en aranan şaraplarının üretildiği topraklara çevirme zamanı. Bugünkü ilk şarap durağımız Urla’da şato tipi şarapçılığı ilk başlatan Urlice Bağları. Reha Öğünlü, Bilgesu Bengisu Öğünlü’nün yıllar içinde ilmek ilmek dokudukları bu mekan size kendinizi Toskana’da hissettirecek. Burada hem bağları gezip asmaları fotoğraflama, hem de fıçılarda şarapların bekletildiği kavı görme şansımız olacak. Tanınmış uluslararası şarap uzmanlarının sık sık yüksek puanlar verdiği Urlice şaraplarını özenle seçtikleri yerel peynirler ve kraker eşliğinde tadacağız. Daha  sonra bu kuvvetli fakat zarif şaraplardan alışveriş etmek için de zamanımız olacak. Urla merkeze hareket ediyoruz. Son yıllarda çekim merkezi haline gelen ve Sanat Sokağı ve tarihi Malgaca Pazarı'nı geziyoruz. 16. yüzyıla tarihlenen ve kubbesindeki kalem işi resimleriyle dikkat çeken Hacı Turhan Kapan Camii ve Sübyan Mektebi ziyaret edip tekrar yola düşüyoruz. Urla sokaklarını gezip pazardan yürüyerek Zafer Caddesi'ne çıkıyoruz. Rehberimiz, Rum ve Türklerin ayrı ayrı bölgelerde yaşadığı gelenek ve görenekleri, bayramları ayrı ama bazılarını ortak kutladıkları şehir hakkında bilgi verecek. Urla Sanat Sokağı'ndan sonra Necati Cumalı’nın doğduğu ve bir süre yaşadığı Anı Evi’ni ziyaret ediyoruz. Urla kahvesinde çay / kahve molasından sonra damaklarımızda Urla lezzetleri, aklımızda yeni keşifler  olmak üzere şehre dönmek için yola düşeceğiz.

Bu Turun Tarihleri

18 Kasım 2017

Ücret Bilgileri

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

  • Programda belirtilen ulaşım hizmetleri
  • Programda yer alan çevre gezileri  
  • Urlice  Bağlarında şarap tadımı (yerel  peynir, kraker , küçük pizzalar  vs. eşliğinde )
  • Profesyonel kokartlı rehberlik hizmeti

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

  • Yolda alınacak tüm yiyecek ve içecekler
  • Müze, ören yeri giriş ücretleri

Önemli Notlar

  • Pastoral Tur, gerekli gördüğü durumlarda, programın içeriğini bozmadan gezilecek yerlerin programdaki sırasını değiştirebilir.
  • Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyit ediniz. 
  • Müze kartlarınızı yanınızda bulundurmanız önerilir. ( Devlet müzeleri için geçerlidir. Özel müzelerde geçerli değildir.)
  • Araç seçimi katılımcı sayısına göre belirlenir.
YUKARI